John Williams I

John Towner Williams

8,8
28 854 oceny muzyki
John Williams I
John Williams jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się amerykańskich kompozytorów filmowych. Jest absolwentem Uniwersytetu Kalifornii i nowojorskiej Juilliard School of Music. W przemyśle filmowym zaczął pracować w połowie lat 50., tworząc muzykę do wielu programów i seriali telewizyjnych.

Pierwszy sukces odniósł na początku lat 60., kiedy skomponował muzykę do popularnego w Stanach Zjednoczonych serialu "Zagubieni w kosmosie". W 1969 roku Williams otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara za muzykę do filmu "Dolina lalek". Od tej pory prawie co roku jego nazwisko widniało wśród osób zgłoszonych do Nagrody Akademii. John Williams jest autorem najpopularniejszych filmowych kompozycji. Każdy miłośnik kina zna skomponowane przez niego motywy do takich obrazów, jak "Szczęki", "Gwiezdne wojny" czy "Poszukiwacze zaginionej Arki".
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 8 lutego 1932

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 182 cm

Oscar
Zdobył 4 nagrody Oscar, 46 innych nagród oraz 159 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Barbara Ruick (15.04.1956 - 03.03.1974, jej śmierć), 3 dzieci: Jennifer (ur. 1956), Mark Towner (ur. 1958) i Joseph Stanley (ur. 01.09.1960); 2. Samantha Winslow (od 21.07.1980)
W latach 1980-1993 kierował prestiżową Boston Pops Orchestra. Do dziś jest jej honorowym dyrygentem.
Ukończył University of California w Los Angeles (Kalifornia, USA).
 Jest twórcą oprawy muzycznej do następujących imprez sportowych:
- 1984 r. - Letnie Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles;
- 1988 r. - Letnie Igrzyska Olimpijskie Seulu;
- 1996 r. - Letnie Igrzyska Olimpijskie Atlancie;
- 2002 r. - Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Salt Lake City. 
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Najlepszy kompozytor filmowy w historii kinematografii.

Świetny kompozytor. Pamiętam, że już jako dzieciak potrafiłem siedzieć w pokoju i tylko słuchać jego utworów z SW (mój ulubiony to Across The Stars - polecam!). O muzykę w TFA nie martwię się ani trochę.

za muzyke do STAR WARS nalezy mu sie dożywotni OSCAR bo nigdy nie powstanie lepsza muzyka w żadnym filmie!!!..tyle w temacie!!!

Drogi filmwebie John Williams ma 5 Oscarów nie 4 brakuje Oskara za współtwórstwo muzyki do Skrzypka na dachu poprawcie to bo to wstyd.

Ale John Williams nigdy nie zawodził. Kocham Pana za tą muzykę, i dziękuję za wszystkie motywy z tych 40 lat ze świata Gwiezdnych Wojen.