Amanda Plummer I

Amanda Michael Plummer

7,6
5 657 ocen gry aktorskiej
Amanda Plummer I
Córka aktorów teatralnych, Christophera Plummera i Tammy Grimes, urodziła się w Nowym Jorku. W dzieciństwie chciała być jockey'em. W wieku 14. lat pobierała lekcje jazdy konnej w kilku stadninach. Na dużym ekranie zadebiutowała rolą Annie w westernie "Cattle Annie and Little Britches"(1981)Lamonta Johnsona. Odnosiła sukcesy na scenie; w latach 1981-82 za udział w szuce "A taste of honey" i w latach 1986-87 za rolę w szuce "Pigmalion" zebrała nominacje do nagrody Tony. A otzymała tę teatralna nagrodę za rolę w sztuce "Agnes of God". Za gościnny udział w serialu TV "Prawnicy z Miasta Aniołów"/L.A.Law/(1989-90) jako Alice Hackett była nominowana w 1989 roku do nagrody Emmy. Momentem przełomowym w kinie okazała się postać Lydii Sinclair, przyjacióki tytułowego wzruszającego bohatera w komedii "Fisher King"(1991)Tery'ego Gilliama, za którą zdobyła nominację do nagrody BAFTA Film. Laureatka Emmy za rolę Lusii Weiss w telefilmie "Miss Rose White"(1992)/również nominacja do Złotego Globu/ i kreację nieszczęśliwej pani profesor Dr Theresy Given w telewizyjnym show "The Outer Limits"(1995). Rola Netitia 'Nettie' Cobb w horrorze na podstawie adaptacji powieści Stephena Kinga"Sprzedawca śmierci"(1993)Frasera Clarke'a Hestona przyniosła jej nagrodę Saturna.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 marca 1957

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 163 cm

Emmy
Zdobyła 3 nagrody Emmy, 2 inne nagrody oraz 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Amanda jest córką Christophera Plummera i Tammy Grimes.
Dziadek aktorki, John Joseph Caldwell Abbott, był premierem Kanady.
Ubiegała się o rolę Ellie w filmie "Park Jurajski", którą otrzymała Laura Dern.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

tak mi się w fisherkingu skojarzyło

Ale za to talentem na pewno

Że nie trzeba być pięknym żeby dobrze zagrać. Widziałem ją tylko w trzech filmach "Pulp Fiction" "Fisher King" i "Sprzedawca Śmierci". Myśle że jest troche niedoceniona. No ale cóż tak to bywa w Hollywood.

Aż dziwne że nigdy nie zagrała u Lyncha. Pasowałaby idealnie do „Twin Peaks”. Chyba najlepiej wychodzą Jej rolę psychopatek i kobiet niestabilnych emocjonalnie. Była świetna w „Fisher King”, „Pulp Fiction” i „Sprzedawcy śmierci” ale najbardziej utkwiła mi w pamięci Jej rola w „Opowieściach z krypty”. Jeden z lepszych...

więcej

A w "Pulp Fiction" wyglądała na 10 lat młodszą :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones