Andrzej Jakimowski 

7,5
355 ocen pracy reżysera
Andrzej Jakimowski
Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na WRiTV UŚ w Katowicach.

Zrealizował między innymi: "Pogłos" (1991) - krótki film fabularny (I nagroda za najlepszy film fabularny na międzynarodowym festiwalu filmów jazzowych Jazz Film Salon w Warszawie, 1991) oraz filmy dokumentalne "Miasto cieni" (nagroda główna Korzenie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Programów Etnicznych "At home" w Krakowie), "Dzyń, dzyń", "Wilcza 32" (nagroda główna Gryf na Przeglądzie Form Dokumentalnych w Szczecinie, 1999).

Jego pełnometrażowy debiut fabularny "Zmruż oczy" obejrzało prawie 100 tysięcy widzów. Film otrzymał szereg festiwalowych wyróżnień, m.in. Nagrodę Specjalną Jury w Gdyni, Srebrne Grono w Łagowie, wyróżnienie FIPRESCI w Mannheim oraz "Paszport Polityki".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 sierpnia 1963

miejsce urodzenia: Warszawa, Polska

Orzeł
Zdobył 6 nagród Orzeł, 15 innych nagród i 23 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Polska) oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim w Warszawie (Polska).
W 1995 roku otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury za film "Miasto cieni".
W 2009 roku był członkiem jury Konkursu Głównego podczas 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Sztuczki - genialne, Zmruż oczy - kongenialne! Dla mnie to najbardziej utalentowany polski
  reżyser. To, jak tworzy klimat z krańcowo minimalistycznym podejściem, mityzuje
  rzeczywistość, nasyca barwy pozornej szarości, umiejętnie operuje długimi ujęciami,
  pozwala zburzyć harmonijny rytm jedynie zdawkowym,... więcej

 • Na jego filmy warto chodzić do kina, choć polskie kino dzisiaj trochę kuleje i zalewa nas fala filmów wojennych i komedii jest taki reżyser, twórca specyficznego klimatu. Tworzący coś oryginalnego, niebanalnego gdzie czas się jakby zatrzymuje ale to nie nudzi. A mnie na pewno nie...

  4
  • Obejrzałam dziś Imagine nie wiedząc kto jest reżyserem, ale tak, to ma sens - uwielbiam Zmruż oczy i Sztuczki, a teraz także to. Wszystkie filmy świetne, z klimatem. Dla tych, których nie nudzi wolna kamera, czas do namysłu i realizm. Z Jakimowskim świetnie spędza się czas.

   3
   • W poszukiwaniu wieści o nowym filmie Jakimowskiego, w końcu to już 4 lata od Imagine, natknąłem się na taki artykuł
    "London-based production house Film and Music Entertainment, which is headed by Mike Downey and Sam Taylor (...) is in an advanced stage of negotiation with Polish partners to join Andrzej...

   • Ktoś wie?