Barbara Stanwyck 

Ruby Catherine Stevens

8,2
1 503 oceny gry aktorskiej
Barbara Stanwyck
Barbara Stanwyck należy do jednych z największych aktorek w historii kina. Jej kariera trwała od 1927 do 1964 roku, potem aktorka trafiła do telewizji i pozostała w niej aż do roku 1986.
Urodziła się 16 lipca 1907 roku jako Ruby Catherine Stevens na Brooklynie w Nowym Jorku. Początkowo pracowała w firmie telekomunikacyjnej za 14 dolarów tygodniowo, jednak jej marzeniem była kariera w show businessie. W czasie wolnym od pracy zatrudniała się jako tancerka. W końcu trafiła do chóru kobiecego, gdzie jej wynagrodzenie sięgało kwoty 40 $ tygodniowo.
W 1928 trafiła do Hollywood. Zasłynęła rolami w filmie "Zakazany owoc", "Wzgardzona" czy "Podwójne ubezpieczenie". Sprawdziła się także w komediach ("Remember the night", "Lady Eve"). Grała też w westernach. W latach 80. przypomniała o sobie wybitną kreacją w "Ptakach ciernistych krzewów".
Dwukrotnie zamężna, między innymi z aktorem Robertem Taylorem. Nigdy nie wygrała Oscara w regularnym konkursie, przyznano jej za to nagrodę honorową.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 16 lipca 1907

data śmierci: 20 stycznia 1990

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 165 cm

Oscar Specjalny
Zdobyła Oscar Specjalny, 4 inne nagrody oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Frank Fay (26.08.1928 - 30.12.1935, rozwód); 2. Robert Taylor (13.05.1939 - 21.02.1951, rozwód)
Jest siostrą aktora Berta Stevensa.
Straciła nerkę w 1973.
Zmarła w Santa Monica (Kalifornia, USA). Przyczyną śmierci była niewydolność serca oraz rozedma płuc. Jej ciało zostało skremowane, a prochy rozrzucone w Lone Pine (Kolorado,USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Barbara Stanwyck jest świetną aktorką, nie rozumiem czemu nie otrzymała żadnego Oscara za swoje role w filmach. Była świetna zarówno w dramacie jak i w komedii. Jej najlepsze filmy to: Podwójne ubezpieczenie, Stella Dallas i Na krawędzi.

Jeden temat?

użytkownik usunięty

To naprawdę smutne, że przede mną tylko jedna osoba zostawiła swój komenatarz na temat Barbary. A szkoda, że tak niewielu ma coś na jej temat do powiedzenia.
Mówi się o niej, że to "najlepsza aktorka która nigdy nie wygrała Oscara". Coś w tym jest.
Barbara zagrała masę świetnych ról w różnorodnych gatunkach: od...

O dlugich pieknych nogach i ogromnym talencie. Oskar nalezal Jej sie przynajmniej za kilka filmow.

pamiętam cykl filmów w tv publiczenej z jej udziałem. na ekranie była dynamiczna, naturalna, zupełnie inna od aktorów jej epoki. zobaczyłam wszystkie filmy i byłam oczarowana jej aktorstwem. wspaniała, wielka, cudowna aktorka. oby nie została zapomniana.

Titanicku,Ptaki ciernistych krzewów a szczególnie Przepraszam pomyłka.