C.S. Lewis 

Clive Staples Lewis

8,4
121 ocen materiałów do scenariusza
C.S. Lewis
Angielski pisarz, historyk, teolog i filozof. Wykładowca Magdalen College na uniwersytecie oksfordzkim, następnie profesor literatury średniowiecznej i renesansowej na uniwersytecie w Cambridge. Znany głównie za sprawą cyklu fantasy dla dzieci "Opowieści z Narnii" (1950-1955), a także esejów religijno-filozoficznych.

Clive Staples Lewis urodził się 29 listopada 1898 roku w Belfaście, w Irlandii.
Będąc małym chłopcem upierał się, by nazywać go imieniem swojego psa potrąconego przez samochód - Jacksie. Z czasem imię Jacksie zostało zamienione na imię Jack, które bardzo do niego przylgnęło, stąd używał go do końca życia. Od zawsze łączyła go wielka przyjaźń ze starszym bratem Warrenem, z którym spędzał deszczowe popołudnia na czytaniu, rysowaniu, a także pierwszych próbach pisarskich. Na strychu domu rodziny Lewisów - Little Lea, bracia urządzili sobie kryjówkę, którą nazwali Mały Koniec Świata. To tutaj Lewis uciekał od świata, snując swoje fantastyczne opowieści.

Gdy miał 9 lat, jego matka zmarła na raka. Ponieważ ojciec nie był w stanie zająć się chłopcem, mały Lewis został wysłany do Anglii, do internatu w którym mieszkał jego starszy brat. Będąc dorosłym, wspominał to miejsce bardzo źle. W internacie musiał spędzić 18 miesięcy. Podczas pobytu, cierpliwie czekał na rozpoczęcia nauki w szkole Malvern College. W tym okresie Lewis przechodził poważny kryzys wiary. Został ateistą.

Szkoła Malvern okazała się dla Lewisa trudnym doświadczeniem. Jego osobowość była nieprzystosowana do życia na rygorystycznych warunkach szkół prywatnych. Po latach mówił, że niczego nie wspomina tak źle, jak okresu spędzonego w Malvern, nawet walki w okopach podczas pierwszej wojny światowej. W 1917 roku, Lewis zdobył stypendium, które umożliwiało naukę na uniwersytecie w Oksfordzie. Był to jednak czas wojny z Niemcami i Lewis tak jak wielu jego rówieśników, zaciągnął się do armii. Po wojnie powrócił do Oksfordu i ukończył go z wyróżnieniem za wybitne wyniki w łacinie, historii starożytnej, grece, filozofii i języku angielskim. W roku 1925 został nauczycielem akademickim na Magdalen College. Tutaj poznał J.R.R. Tolkiena, który stał się jego bliskim przyjacielem i który w latach 1929-1931 w dużym stopniu przyczynił się do powrotu pisarza do wiary.

Jako chrześcijanin który przeszedł przez okres zwątpienia, C.S. Lewis doskonale poznał ludzkie słabości i wątpliwości. W roku 1940 wpadł na pomysł, jak w atrakcyjny sposób i zarazem bez zbędnego moralizowania, ukazać naturę ludzkich słabości. I tym sposobem, w 1942 roku światło dzienne ujrzało bestsellerowe dzieło "Listy starego diabła do młodego". Do dziś sprzedano ponad milion egzemplarzy tej książki, która przyniosła autorowi rozgłos i sławę po obu stronach Atlantyku.

Od dzieciństwa, Lewis nosił w sobie wizję fauna wędrującego po zaśnieżonym lesie. Obraz ten dał początek najsłynniejszej ze wszystkich książek C.S. Lewisa - "Opowieści z Narnii". Lewis napisał w sumie siedem książek, których akcja toczy się w królestwie Narnii. Kolejne części opisują inne etapy w historii tej fantastycznej krainy. Ta epicka saga została przetłumaczona na 41 języków, a jej nakład wyniósł ponad 100 mln sprzedanych egzemplarzy. Seria wielokrotnie była adaptowana na potrzeby radia, telewizji, teatru i kina. W 1988 roku na zamówienie stacji BBC, powstała telewizyjna wersja "Opowieści z Narnii", która także w Polsce cieszyła się ogromną popularnością. Natomiast w 2005 roku, pojawiła się wersja kinowa, która kosztowała 180 mln$, zarobiła w sumie 744 mln$ i zdobyła liczne nagrody i nominacje do wielu prestiżowych nagród filmowych takich jak BAFTA czy Oscary.

Lewis prowadził bogatą korespondencję z czytelnikami. Właśnie dzięki listom poznał Joy Gresham, która zauroczona twórczością C.S. Lewisa, postanowiła osobiście go poznać. Kobieta zrobiła ogromne wrażenie na pisarzu. W 1956 roku pobrali się. Niestety, szczęście nie trwało długo, ponieważ Joy była chora na raka. Jednak jej choroba przez jakiś czas nie postępowała, więc przez pewien okres czasu, wiodła szczęśliwe życie u boku Lewisa. Joy Gresham wniosła dużo radości do życia pisarza. Gdy zmarła w 1960 roku, Lewis napisał książkę "Doświadczyć smutku", która zdobyła bardzo dużą popularność w Wielkiej Brytanii. Związek C.S. Lewisa i Joy Gresham został przedstawiony w 1993 roku, w filmie "Cienista dolina" z Anthony Hopkinsem i Debrą Winger w rolach głównych. W 1963 roku pisarz przeszedł atak serca. Ostatnie miesiące życia spędził z bratem. C.S. Lewis zmarł 22 listopada 1963 roku, na tydzień przed swoimi 65 urodzinami.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 29 listopada 1898

data śmierci: 22 listopada 1963

miejsce urodzenia: Belfast, Irlandia (obecnie Irlandia Północna), Wielka Brytania

wzrost: 180 cm

żona Helen Joy Davidman (23.04.1956 - 13.07.1960, jej śmierć)
Zmarł w Oksfordzie (Anglia, Wielka Brytania) na uremię spowodowaną niewydolnością nerek. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu kościoła Świętej Trójcy.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Chorych porównań do Tolkiena. Obaj wnieśli tyle samo, do fantasy, obaj byli przyjaciółmi, i żadnemu nie można odmówić zasług, czy talentu!

Zdjęciu ma taki uśmiech!? Przecież to...

Ja przyznam szczerzę nie jestem zwolennikiem ,ani kolejności wydawniczej ,ani chronologicznej ,
ani nawet kolejności w jakiej powstały ,jestem zwolennikiem takiego czytania :
1.Lew, czarownica i stara szafa (żeby wszystko sobie poukładać i zwrócić uwagę na latarnie w ,,Siostrzeńcu,,)
2.Siostrzeniec...

Piszcie swoje ulubione części siedmiocyklowej serii napisanej przez Clive'a Staplesa Lewisa. "Srebrne krzesło" jest w-g mnie najlepszą książką. Również "Ostatnia bitwa" była fajna.

Według mnie to był najlepszy pisarz. Miał wyobraźnię i wykazał się nią
pisząc serię "Opowieści z Narnii". Bardzo podobają mi się jego magiczne
książki. Gdy je czytam, to trak jakbym odpłynęła do Narnii z bohaterami.
Miał pomysł na tę przepiękne książki, które wyszły mu po prostu wspaniale.
Podziwiam Go.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones