Anthony Hopkins I

Philip Anthony Hopkins

8,9
119 430 ocen gry aktorskiej
Anthony Hopkins I
Sir Philip Anthony Hopkins urodził się 31 grudnia 1937 roku w walijskim miasteczku Port Talbot.

Jest jedynym dzieckiem Dicka i Muriel Hopkinsów. O swojej młodości mówi: "Byłem prawdziwym kretynem i zarozumialcem. Bardzo dużo pracowałem, nazywano mnie aktorskim objawieniem, a ja zacząłem w to wierzyć". Przez ponad 40 lat zagrał w ponad stu filmach i zdobył wiele wyróżnień i nagród (m.in. cztery nominacje do Oscara; odebrał go dwa razy, za rolę Hannibala Lectera w ''Milczeniu owiec'' (1992) oraz za rolę Anthony'ego w filmie "Ojciec" (2021); oraz siedem do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, otrzymał ją czterokrotnie).

W 1961 roku otrzymał stypendium w londyńskiej Royal Academy of Dramatic Art, którą ukończył dwa lata później. Po kolejnych dwóch latach wygrał przesłuchanie do National Theatre, gdzie stworzył swoje pierwsze wielkie kreacje w repertuarze szekspirowskim. Po małej roli w ''Białym autobusie'' Lindsaya Andersona wcielił się w postać Ryszarda Lwie Serce w ''Lwie w zimie'' Anthony'ego Harveya.

Na początku lat 80. przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Z sukcesem występował na deskach teatrów broadwayowskich. Zagrał u Davida Lyncha w ''Człowieku słoniu'' oraz w ''Bounty'' Rogera Donaldsona. Amerykanie zauważyli Anthony'ego dopiero w 1991 roku po występie u Jonathana Demme’a w ''Milczeniu owiec''. Ta rola została wyróżniona statuetką Amerykańskiej Akademii Filmowej. Znakomite portrety Anglików Anthony stworzył obok Emmy Thompson w filmach Jamesa Ivory'ego ''Powrót do Howards End'' oraz ''Okruchy dnia''. U tego samego reżysera wystąpił też trzy lata później w filmie ''Picasso - twórca i niszczyciel''. U Olivera Stone'a zagrał ''bohatera'' afery Watergate - prezydenta Nixona. Steven Spielberg powierzył Hopkinsowi rolę innego przywódcy USA - Johna Quincy Adamsa w ''Amistad''.

W 2000 roku można go było oglądać w ''Mission: Impossible 2'', a jesienią tegoż roku w ''Tytusie Andronikusie'' Julie Taymor. 2001 rok przyniósł role doktora Hannibala Lectera (''Hannibal'') oraz w bajce ''Grinch'' jako narrator. Rok później Anthony wystąpił w filmach ''Kraina wiecznego szczęścia'', ''Bad Company - czeski łącznik'' oraz ponownie jako demoniczny Hannibal w ''Czerwonym smoku''. W 2003 roku mogliśmy oglądać Hopkinsa obok Nicole Kidman w zawiłym filmie ''Piętno''.

Anthony Hopkins poprzez swoją sztukę aktorską udowadnia swoją wybitność, przenikliwość, inteligencję, wrażliwość. Zapytany o swoje życie, odpowiada: ''Podoba mi się nieprzewidywalność życia, jego dziwaczna choreografia. Nie wiadomo, co stanie się za chwilę. Moje życie właśnie takie jest''.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 31 grudnia 1937

miejsce urodzenia: Port Talbot, Walia, Wielka Brytania

wzrost: 175 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 21 innych nagród oraz 56 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Petronella Barker (02.09.1967 - 1972, rozwód), córka Abigail (ur. 20.08.1968); 2. Jennifer Lynton (13.01.1973 - 30.04.2002, rozwód); 3. Stella Arroyave (od 01.03.2003)
Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Walijskiego. Tytuł nadano mu w 1988 roku.
W 2000 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie, zachowując jednak tytuł "Sir" nadany mu w 1993 roku w Anglii.
Był kandydatem do roli Jor-Ela w filmie "Superman: Powrót". Kiedy jednak reżyser Brett Ratner wycofał się z projektu, Hopkins również zrezygnował.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones