Carol Reed I

7,9
358 ocen pracy reżysera
Carol Reed I
Reżyser, producent brytyjski. Nieślubny syn słynnego aktora Herberta Beerbohma Tree; spędził wczesną młodość w Ameryce, gdzie zajmował się rolnictwem, po czym ruszył w ślady ojca i od 1924 zaczął występować na londyńskiej scenie. W teatrze współpracował z E.Wallace popularnym autorem fabuł kryminalnych; asystował też przy adaptacjach jego powieści w British Lion. Po kilku latach pracy przy aranżacji dialogów zrealizował samodzielnie przygodowy film "Midshipman Easy", po czym zaczął reżyserować przynoszące mu uznanie realistyczne filmy społeczne. W czasie II wojny światowej działał w dziedzinie dokumentalnych i paradokumentalnych filmów propagandowych. W okresie powojennym zaprezentował sie jako mistrz narracji o indywidualnym stylu, łączący realizm z wyrafinowanymi efektami ekspresjonistycznymi. Jako pierwszy reżyser otrzymał za osiągnięcia artystyczne tytuł szlachecki w 1952. Potem stał się wziętym twórcą produkcji międzynarodowych. Jest ojcem aktorki Tracy Reed.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 30 grudnia 1906

data śmierci: 25 kwietnia 1976

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 193 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 3 inne nagrody oraz 13 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Diana Wynyard (03.02.1943 - 1947, rozwód); 2. Penelope Dudley-Ward (od 24.01.1948 do jego śmierci), syn Max (ur. 14.09.1948)
Początkowo reżyserował film "Bunt na Bounty" (1962), ale zrezygnował po kilku miesiącach, gdyż nie mógł porozumieć się z Marlonem Brando.
Zmarł w Chelsea (Londyn, Anglia, Wielka Brytania) na atak serca.
W 1952 roku otrzymał tytuł szlachecki.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones