film

Bunt na Bounty

Mutiny on the Bounty
1962
2h 59m
7,5 4 227
ocen
7,5 10 1 4227
Oburzona surową dyscypliną załoga okrętu Bounty postanawia się zbuntować. Zobacz pełny opis
Bunt na Bounty zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

1787 rok, brytyjski żaglowiec "Bounty" na zlecenie Jego Królewskiej Mości wyrusza na Tahiti. Okrętem dowodzi kapitan Bligh, który wprowadza brutalną dyscyplinę, czym naraża się od początku całej załodze. Podczas gwałtownej burzy "Bounty" dobija do Przylądka Dobrej Nadziei i jest zmuszony zawrócić. Pewnego dnia kapitan nie pozwala udzielić pomocy umierającemu marynarzowi. Fakt ten staje się przyczyną buntu załogi.

boxoffice
$13 680 000 w USA
budżet
$19 000 000
na podstawie
Charles Nordhoff (powieść) / James Norman Hall (powieść)
studio
Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) (przedstawia) / Arcola Pictures
tytuł oryg.
Mutiny on the Bounty
inne tytuły
Jack Hawkins był kandydatem do roli Williama Bligha.
W filmie Francis Drake jest przedstawiany jako człowiek, który przywiózł ziemniaki do Starego Świata. W rzeczywistości przywieźli je ze sobą Hiszpanie wracający z podboju Peru.
W scenie, w której oficerowie spożywają razem obiad, blok sera widoczny na stole zmienia kształt pomiędzy ujęciami. Kiedy kapitan kroi dla siebie kawałek sera, widać, że blok jest w stanie nienaruszonym. Zaledwie kilka chwil wcześniej widać jednak jak ser leży pokrojony.
Historia buntu na HMS "Bounty" od wielu, wielu lat budzi spore zainteresowanie. Nic więc dziwnego, że doczekała się sporej liczby opracowań i pięciu już ekranizacji. Spośród tych pięciu wersje z  lat 1916 i 1933 (mimo udziału Errola Flynna) przeszły właściwie bez echa, wersje z lat 1935 i 1984 budziły swego czasu spore zainteresowanie, ale... więcej
"Bunt na Bounty" przedstawia autentyczną historię wyprawy brytyjskiego żaglowca na egzotyczne wyspy Oceanu Spokojnego w drugiej połowie XVIII wieku. Misją żaglowca jest dotarcie do Tahiti w celu przywiezienia do Anglii sadzonek drzewa chlebowego. Oglądając film, możemy poznać życie i pracę marynarzy na statku. Służba na żaglowcach w dawnych... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Polecam wszystkim książke Wasilewskiego, któremu udało się dostać na wyspę Pitcairn.
Niesamowite i wręcz przerażające jak się potoczyły losy potomków buntowników z Bounty.

Dzisiaj leciał w telewizji. (W niezbyt dobrej jakości niestety). Szczęka mi opadła. Ujęcia ze sztormem - pełen realizm. Pożar statku - prawdziwy jak nic. Chodzi mi o ujęcia statku z zewnątrz. Nie mówcie mi, że naprawdę kręcili statek w sztormie, później o podpalili a na koniec zatopili. Wie ktoś może, czy to robili na...

więcej

9/10

ocenił(a) film na 9

Świetny film. Doskonałe aktorstwo. Muszę obejrzeć pozostałe dwie ekranizacje.

1962 vs 1984

ocenił(a) film na 7

Bligh Howarda lepszy niż Hopkinsa pomimo, że jest postacią jednowymiarową i tylko negatywną.

Fletcher Gibsona lepszy niż Brando. Mimo, że Gibson jest zbyt współczesny - Brando zupełnie archaiczny nawet jeśli tak rozpisano mu rolę i wina nie leży po jego stronie.

Miło byłoby zobaczyć remake współczesny, chociaż...

więcej

Znakomity film!

ocenił(a) film na 9

To jest naprawdę bardzo dobry film! Obejrzałem go z 7 razy i do tej pory mi się nie znudził. Polecam go wszystkim wielbicielom Marlona Brando oraz tym, którzy lubią się zachwycić pięknem tropikalnych krajobrazów!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones