Christopher NolanI

Christopher Jonathan James Nolan

8,7
30 829 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Christopher Nolan

Co jest w jego filmach takiego elektryzującego? W moim przekonaniu:

- wizja świata - wykreowana ze składników naszego własnego świata wymieszane z jego własnymi doktrynami, prawami, jak i oryginalnymi pomysłami:

Incepcja - względne pojęcie długości snu, sen zaczynający się od środka plus jego własne wytworzenie idei snu w śnie

Interstellar - teoria względności, realizm, teoria kolonizacji

- spójność jego twórczości - to reżyser robiący filmy w sprawdzonym formacie, wszystkie jego tytuły wpasowują się w bardzo podobny szablon (niczym Bay z Transformersami), ale ten szablon jest tak kapitalny iż jest tzw. pewniaczkiem - wiesz czego się spodziewasz i to dostajesz. Nie umiem tego opisać ale myślę że wiecie o co mi chodzi.

- dobór aktorów - Nolan nieprzemiennie buduje swoje historie na naprawde mocnej obsadzie - przeważnie 6-7 aktorów światowego kalibru, smaczkiem jest również odkopywanie legend lat 80-tych pokroju Rutger Hauer, Tom Berenger, Eric Roberts

- zawiązanie akcji - jednoczesne prowadzenie 2-4 wątków - zarówno w scenach akcji (Incepcja) jak i bardziej spokojnych

- scenariusze - pomimo oczywistych dziur na które jak zawsze ostrzą sobie jego przeciwnicy uważam że scenariusz zawsze świeci.

- twisty - gdybym miał wybrać 10 największych twistów amerykańskiej kinematografi wśród nich znalazłyby się Memento oraz Prestiż - tak mocne a jednocześnie tak oczywiste

I mój ulubiony (powód dla którego kocham oglądać filmy)

- otwarte zakończenia - końcowe sceny jego filmów mają tak wielką moc przekazu, są zarówno spełnieniem oczekiwań odbiorcy jak i otwartym polem popisu do interpretacji:

Dark Knight - najlepsze urwane zakończenie jakiejkolwiek trylogii

Memento - najlepsze zakończenie poprzedzone twistem

Incepcja - kapitalne, otwarte zakończenie niesamowitej przygody

Interstellar - moje ulubione zakończenie z cyklu "chce być częścią tego świata"

Może i ma on wielu przeciwników (wiadomo im większy sukces człowieka tym więcej ludzi poluje na niego i mu wytyka) ale moim zdaniem jest on najlepszym reżyserem ambitnych i dochodowych blockbusterów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones