Christopher Nolan I

Christopher Jonathan James Nolan

8,7
30 828 ocen pracy reżysera
Christopher Nolan I
Christopher Nolan urodził się w Londynie w 1970 roku. Filmy zaczął kręcić w wieku siedmiu lat, kiedy jego ojciec kupił mu kamerę 8 mm. Studiował literaturę angielską na University College London, tam też zaczął kręcić filmy kamerą 16 mm w ramach działalności w studenckim środowisku filmowym. Jego film "Larceny" został wyświetlony na Cambridge Film Festival w 1996 roku. Nakręcił także tą samą techniką surrealistyczny "Doodlebug". Szerokiej publiczności Nolan jest znany z jego nowatorskiego "Memento" z Guyem Pearcem w roli głównej oraz z niekonwencjonalnego thrillera "Bezsenność" z Alem Pacino.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 lipca 1970

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 180 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 56 innych nagród oraz 95 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
podcast

"Mam parę uwag" #64: "Oppenheimer" - najlepszy Nolan czy tylko...

Julia Taczanowska i Jakub Popielecki opowiadają, jak podobał im się "Oppenheimer".
żona Emma Thomas (od 1997), 4 dzieci: Flora, Rory, Oliver i Magnus
Ma dwóch braci: starszego Matthew Francisa i młodszego Jonathana.
W 1999 roku, po pokazie swojego filmu pt. "Śledząc" na Festiwalu Filmowym w Hongkongu, poprosił publiczność o wsparcie finansowe na kolejny film zatytułowany "Memento".
Jako pierwszy reżyser w historii kina postanowił zastosować kamery IMAX w kręceniu scen do filmu fabularnego. Miało to miejsce podczas tworzenia "Mrocznego rycerza".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Grupka osób uważających się za intelektualistów i znawców "głębokiego kina" o rzekomo dobrym smaku; plujących na tych, którzy "nie potrafią docenić kunsztu mistrza X Muzy". Festiwal zaślepienia i pustoty.

Do tej pory nie rozumiem, jak to możliwe że Nolan nie ma Oskara w całym swym dorobku. W tym roku ponownie - kolejny zawód że dostał go ktoś inny.... w mojej opinii nie do końca zasłużenie.

mysle, ze filmy Nolana mozna "brac w ciemno", bo po prostu wiadomo, ze musza byc dobre i dopracowane na 100 %

Obrabowany z Oscara za reżyserię "Dunkierki" niech ich wszystkich piekło pochłonie.

Lubię jego filmy, wszystkie oceniłem od oceny 8 do 9. Fakt, Nolan potrafi wykreować ciekawe wizje świata ("Incepcja"), superbohatera ("Batman-Początek") czy stworzyć wciągającą historię z odwróceniem chronologii ("Memento". Nie odmawiam mu talentu, mimo to jest dużo reżyserów lepszych od niego, np. Scorsese, Leone,...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones