Dalton Trumbo

James Dalton Trumbo

7,7
487 ocen scenariuszy
powrót do forum osoby Dalton Trumbo

Szkoda mi tego człowieka..pisał piękne błyskotliwe listy do przyjaciół..
I jestem pewien że gdyby nie Czarna lista, byłoby więcej jego filmów wyreżyserwoanych i scenariuszy

Pan_Znak_Zapytania

Czarna lista nie powstrzymała Trumbo przed pisaniem scenariuszy. Przeciwnie, zdobył on dwa Oscary: za "The Brave One" (pod scenariuszem podpisał się jako Robert Rich - nikt taki nie odebrał statuetki) oraz za "Rzymskie wakacje" (scenariusz podpisał nazwiskiem swojego kolegi, Iana McLellana - ten odebrał nagrodę a w 1993 żona Trumbo odebrała honorowego, pośmiertnego Oscara w imieniu męża właśnie za ten film, gdyż syn McLellana statuetki prawowitemu laureatowi zwrócić nie chciał)

Pan_Znak_Zapytania

Nie wiem czy szkoda, podobno to komuch był.

Piotrek4

Był raczej idealistą. Takim, który wierzył w czysty komunizm. Sama idea komunizmu jest piękna, ale oczywiście nigdy nie została zrealizowana, a zamieniona w ustrój zbrodniczy. Dlatego nic złego w tym, że miał takie ideały.

skalp_el

No dobrze, masz rację.

Piotrek4

Zaplułeś się znowu :) Idź "Starship Troopers" przejdź. Co, robaczki prawaczka gryzą? :D

Grifter

Zapluje to ciebie jakiś pan wieczorkiem w ciemnym miejscu.

Piotrek4

Prawackie gówno nie ma szans :D

Pan_Znak_Zapytania

Dla mnie po obejrzeniu filmu Trumbo i po szperaniu w internecie postać niejednoznaczna. Może i rzeczywiście został skrzywdzony przez amerykąńską machinę polityczną, ale też nie należy zapominać w jakich czasach to się odbywało. Rosja stała się wrogiem Ameryki, Rosebergowie wykradli dla Rosji plany bomby atomowej, a także próbowała rozwinąć skrzydła Komunistyczna Partia USA (marksistowsko-leninowska). Mieć poglądy bliskie tej partii , flirtować z jej członkami znaczyło wtedy bycie albo naiwnym albo głupim idealistą albo też wrogiem ojczyzny. Pech chciał, że znalazł się z definicji w gronie wrogów ojczyzny, a z pewnością taka grupa nie była wymysłem prawicowych radykałów, a faktycznie agenturą Związku Radzieckiego. Trochę go żal, ale też z punktu widzenia Polaka (kiedy Polska była pod okupacją komuchów z ZSRR) myślę, że zasłużył na nauczkę. Komunizm należało po 1945 roku zwalczać żywym ogniem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones