[{"id":4,"name":"music","above5p":true,"career":{"name":"kompozytor"},"ranking":{"name":"Muzyki","link":"/person/ajax/roles/57228/4","url":"/ranking/person/music"},"rating":{"count":1986,"rate":7.899798590130916,"desc":"ocen","profession":"muzyki"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/57228/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":7,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,9
1 986 ocen muzyki
Dario Marianelli
Urodził się we Włoszech i tam zaczął studia na kierunkach fortepianu i kompozycji. Po dyplomie Dario przeprowadził się do Londynu, gdzie obecnie mieszka. Stypendia pozwoliły mu studiować w londonyńskim Guildhall, Bretton University College w Niemczech i w końcu w National Film and Television School. W latach 90. Marianelli zaczął komponować muzykę do utworów audiowizualnych: teatru telewizji, dokumentów, animacji, sztuk teatralnych oraz pokazów tańca współczesnego.W 2005 roku, po skomponowaniu muzyki do "Nieustraszonych Braci Grimm" Terry'ego Gilliam'sa chciał zrobić sobie przerwę, jednakże zrezygnował z niech by stworzyć soundtracki do "Dumy i uprzedzenia" oraz "V jak Vendetty". Teraz jest jednym z najlepszych kompozytorów w Wielkiej Brytanii, otrzymał nominację do Oskara za muzykę do ekranizacji powieści Jane Austen. Obecnie jest jednym z najsławniejszych twórców muzyki w Europie i Hollywood.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 czerwca 1963

miejsce urodzenia: Piza, Włochy

Oscar
Zdobył Oscar, 3 inne nagrody i 21 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Oscar Najlepsza muzyka oryginalna za film Pokuta w roku 2008 Złoty Glob Najlepsza muzyka za film Pokuta w roku 2008
żona Thomasina
Otrzymał stypendium Fundacji Gulbenkiana, które umożliwiło mu wzięcie udziału w kursie kompozycji i choreografii Judith Weir i Lloyda Newsona w Bretton University College.
Został uhonorowany prestiżową nagrodą Benjamin Britten International Composition Prize.
Miał skomponować muzykę do filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa". Ostatecznie angaż otrzymał Nicholas Hooper.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych