David O. Selznick 

David Selznick

8,3
117 ocen pracy producenta
David O. Selznick
David Selznick urodził się 10 maja 1902 roku w Pensylvanii. Był synem reżysera filmów niemych Lewisa Selznicka i bratem agenta Myrona Selznicka. Ukończył studia na uniwesytecie Columbia. Po tym, jak jego ojciec stracił mnóstwo pieniędzy w latach 20., David rozpoczął pracę w wytwórni MGM jako asystent reżysera. W 1930 roku poślubił Irene Mayer. Opuścił MGM m.in. na rzecz Paramount, ale potem wrócił. Następnie założył firmę producencką Selznick International. W 1937 roku przystąpił do przygotowań produkcji ekranizacji książki Margaret Mitchell, "Przeminęło z wiatrem". W 1940 roku film otrzymał Oscara jako najlepszy film roku. Inne sławne produkcje Selznicka to: "Since you went away", "King Kong", "Portret Jennie". W 1949 roku Selznick opuścił Irene dla Jennifer Jones, znanej aktorki. Ich małżeństwo trwało 16 lat, aż do jego śmierci na atak serca w 1965. Mieli jedno dziecko. Oprócz pracy producenta David pisywał scenariusze.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 10 maja 1902

data śmierci: 22 czerwca 1965

miejsce urodzenia: Pittsburgh, Pensylwania, USA

wzrost: 185 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Irene Mayer Selznick (29.04.1930 - 21.01.1949, rozwód), 2 synów: Lewis Jeffrey (ur. 04.08.1932) i Daniel (ur. 18.05.1936); 2. Jennifer Jones (od 13.07.1949 do jego śmierci), córka Mary Jennifer (ur. 12.08.1954)
Zmarł na atak serca w Los Angeles (Kalifornia, USA).
Jego ojcem jest Lewis J. Selznick.
Ma brata Myrona.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • "Czegokolwiek by nie dotknął swą magiczną reką" musiało być ratowane przez cały sztab odpowiedzialnych ludzi. Przeciwko potężnemu i wpadającemu w samouwielbienie stał długi szereg moich ulubieńców jak Hichcock, Welles, Carol Reed, Val Lewton, Raymond Chandler i... więcej

 • CZego dotknęła jego reżyserska ręka film stawał się przebojem.Był świetny uwielbiam jego dwa moim zdaniem najwybitniejsze filmy PRZEMINĘŁO Z WIATREM i POJEDYNEK W SŁOŃCU ...

 • niezdecydowany Selznick

  użytkownik usunięty

  Selznick powierzył pracę nad scenariuszem Sidneyowi Howardowi (ltóry w 1939 zginął w wypadku samochodowym na krótko przed rozdaniem Oscarów)
  którego praca nie zadowoliła producenta. Nad scenariuszem do tego filmu pracowało potem jeszcze dwunastu innych autorów (m.in. F. S. Fitzgerald)
  W czasie... więcej

 • Selznick

  użytkownik usunięty

  Selznik prace nad scenariuszem powierzył Sidneyowi Howardowi (1891-1939)
  (zginął w wypadku samochodowym na krótko przez wręczeniem nagród - Oskarów), którego scenariusz nie zadowolił producenta. Nad scenariuszem pracowało potem dwunastu innych autorów (m.in. F. S. Fitzgerald, Ben Hecht).
  W czasie realizacji... więcej

  • Mistrz kina

   użytkownik usunięty

   Nic dodać, nic ująć. Czego się nie dotknął, wszystko zamieniał w perełki. :-)