Eric Joseph Durdaller

[{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenarzystów","link":"/person/ajax/roles/41837/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":111,"rate":6.288288288288288,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/41837/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":18,"rate":5.888888888888889,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}}]
6,3
111 ocen scenariuszy
Eric Red I
Kariera Erica Reda rozpoczęła się w latach 80., przynosząc światu kultowe filmy "Autostopowicz" oraz "Blisko ciemności", których wielkim fanem jest m.in. Stephen King. Amerykanin zasłynął jako autor mrocznych historii dotykających ciemnej strony ludzkiej natury. Najlepiej czuje się w popularnych gatunkach, takich jak thriller, horror, kryminał.

Urodził się w 1961 w Pittsburghu, wychował na Manhattanie. W 1983 ukończył scenariopisarstwo na konserwatorium Amerykańskiego Instytutu Filmowego. W czasie nauki nakręcił swoją pierwszą krótkometrażówkę "Gunmen’s Blues", współczesny western o barowej konfrontacji starego zabójcy z młodym chuliganem. Starania o szeroką dystrybucję doprowadziły go do bankructwa, przez co kolejny rok pracował jako taksówkarz w Nowym Jorku, aby odbić się od dna.

Odmiana losu przyszła z chwilą, gdy jego dyplomowy scenariusz został przekuty w film "Autostopowicz" z Rutgerem Hauerem w ikonicznej roli prześladowcy znikąd. Inspiracją dla tej opowieści był utwór "Riders On The Storm" zespołu The Doors. Kontynuował także reżyserskie próby kolejnym krótkim metrażem "Telephone" o telefonicznej rozmowie samotnego mężczyzny z bliską samobójstwa kobietą.

Dobrą passę przedłużył współpracą z Kathryn Bigelow. Razem stworzyli stylowy wampiryczny horror "Blisko ciemności" oraz dramat sensacyjny "Błękitna stal". W międzyczasie wyreżyserował swój pierwszy pełny metraż, thriller "Cohen i Tate". Kolejnymi wpisami w jego filmografii były horrory "Części ciała" i "Zły wpływ księżyca" oraz thriller na troje aktorów "Huragan", przy którym raz jeszcze pracował z Bigelow. Napisał też scenariusz westernu "Ostatni żywy bandyta".

Na swoim koncie ma także teksty niezrealizowane, jak choćby kontynuacje filmów "Straceni chłopcy" i "Linia życia", które zlecił my reżyser tychże, Joel Schumacher. Innymi tytułami są "Nightlife" o świecie wampirów, opowieść o superbohaterze "Vindicator" oraz jedna z niewykorzystanych wizji "Obcego 3". W swojej wersji wprowadził zupełnie nowe postaci, wątki poboczne i nowe rasy tytułowego monstrum, zaś akcję przeniósł do małego amerykańskiego miasteczka na kosmicznej stacji.

W 2000 roku spowodował wypadek samochodowy, w którym zginęło dwóch mężczyzn. Na miejscu zdarzenia próbował popełnić samobójstwo podrzynając sobie gardło rozbitym szkłem, po czym trafił do szpitala na kilka tygodni. Nie wniesiono przeciwko niemu oskarżeń, jednak musiał wypłacić ponad milion dolarów rodzinom zabitych.

Po 2010 roku skupił się na karierze pisarskiej, wydając powieści z kręgu ulubionych gatunków - horror, thriller, western. Jest także autorem komiksu science-fiction "Containment". Pisarskiej inspiracji od zawsze dostarczali mu Richard Price, Jim Harrison, John Irving oraz William Goldman.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 16 lutego 1961

miejsce urodzenia: Pittsburgh, Pensylwania, USA

wzrost: 183 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Taia Red (31.05.1987 - 1994, rozwód), 2. Meredith Casey (od 26.06.2004)
W 1983 roku ukończył AFI Conservatory.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych