Friedrich Wilhelm Plumpe

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":467,"rate":8.38543897216274,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":5,"rate":7,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":5,"rate":5.2,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":2,"rate":7.5,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}}]
8,4
467 ocen pracy reżysera
F.W. Murnau
Friedrich Wilhelm Plumpe, bo takie jest jego prawdziwe nazwisko urodził się w Bielefeldzie w 1888 r. Obok Fritza Langa oraz Ernsta Lubitscha zajmuje czołowe miejsce w nurcie niemieckiego ekspresjonizmu lat dwudziestych XX wieku. Zaczynał jako asystent legendarnego reżysera Maxa Reinhardta, u którego boku nakręcił w 1919 roku wiele filmów, które niestety nie zachowały się. Z 21 filmów jakie nakręcił przetrwało tylko 12. Jego technika filmowania była przełomowa jak na ówczesne czasy. Zrezygnował ze statycznego sposobu kręcenia, na rzecz kamery ruchomej, wprowadził efekt zoomu do filmu. W połowie lat dwudziestych wyjechał do USA, jednak jego kontakty z wytwórnią Fox-Film nie należały do udanych. Zginął w wypadku samochodowym w wieku 42 lat, tydzień przed premierą jego filmu "Tabu". Pochowano go 13 kwietnia 1931 r. w Stahnsdorf nieopodal Berlina.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 28 grudnia 1888

data śmierci: 11 marca 1931

miejsce urodzenia: Bielefeld, Niemcy

wzrost: 206 cm

Zmarł w Santa Barbara (Kalifornia, USA) na skutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Został pochowany na cmentarzu Südwestkirchhof Stahnsdorf koło Berlina (Niemcy).
Studiował sztukę i historię literatury w Uniwersytecie Heidelberg.
W trakcie I wojny światowej był pilotem bitewnym.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych