Fred MacMurray 

Fredrick Martin MacMurray

7,7
1 141 ocen gry aktorskiej
Fred MacMurray
Fred MacMurray urodził się 30 sierpnia 1908 roku w Kankakee (Illinois, USA). Amerykański aktor, saksofonista i wokalista. Na początku lat 30. występował na Broadway'u, m.in. w głównej roli w musicalu "Roberta". W 1935 roku podpisał kontrakt z Paramountem. Role w "The Gilded Lily", u boku Claudette Colbert i "Mam 19 lat" z Katharine Hepburn uczyniły z niego gwiazdę. Przez następne 10 lat najczęściej spotykał się na planie z reżyserem Mitchellem Leisenem, który w "Hands Across the Table", "Remember the Night" i "Nie czas na miłość" stworzył jego wizerunek aktora komediowego, wcielającego się w postaci dobrodusznych bohaterów pozytywnych. Fred MacMurray nie ograniczał się jednak do komedii. Grywał również w melodramatach i dramatach ("Virginia" i "Czarownica z Salem"), musicalach ("And the Angels Sing") i przygodowych ("The Forest Rangers"). W latach 50. jego popularność mimo interesujących ról w "Fałszywym kroku" i "Buncie na okręcie" zaczęła słabnąć. Kryzys pozwoliły mu przetrwać niskobudżetowe westerny. Od 1959 roku występował w komediach produkcji Walta Disney'a ("Na psa urok", "Latający profesor" i "Flubber - mikstura profesora"), osiągając szczyt powodzenia. W 1960 stworzył najlepszą w swej karierze kreację w "Garsonierze". W tym samym roku rozpoczął udział w serialu "My Three Sons" emitowanym do 1972. Aktor zmarł 5 listopada 1991 roku na raka płuc.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 30 sierpnia 1908

data śmierci: 5 listopada 1991

miejsce urodzenia: Kankakee, Illinois, USA

wzrost: 191 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Lillian Lamont (20.06.1936 - 22.06.1953, jej śmierć); 2. June Haver (od 28.06.1954 do jego śmierci)
Zmarł na raka płuc w Santa Monica (Kalifornia, USA). Został pochowany na Holy Cross Cemetery w Culver City (Kalifornia, USA). 
Wraz z drugą żoną June Haver, adoptował bliźniaczki Kathryn i Laurie (ur. w 1956).
Na początku swej kariery nagrał piosenkę "If I Had A Talking Picture Of You".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Chociaż grał w komediach z takimi gwaizadami jak Lombard czy Stanwyck, to jestem pewien, że rola Waltera z Podwojnego ubezpieczenie pozostanie jego wizytówką, głównym znakiem rozpoznawczym.

Popularny aktor lat 40-tych. Odgrywał wspaniałe role w wielu kryminałach, które należą do klasyki gatunku np. "Podwójne ubezpieczenie" z równie wspaniałą Barbarą Stanwyck.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones