Jack Lemmon 

John Uhler Lemmon III

8,6
8 228 ocen gry aktorskiej
Jack Lemmon
Billy Wilder, reżyser, z którym Lemmon wielokrotnie współpracował, powiedział o nim: "To jest facet, który łączy w sobie najlepsze cechy Cary Granta i Charlie Chaplina". Urodził się w rodzinie bogatego handlowca. W czasie wojny służył w marynarce. Rozpoczął studia na Harvardzie i tam zainteresował się aktorstwem.

Zaczynał od telewizji. W czasie pierwszych pięciu lat wystąpił w ponad 400 programach. Jego teatralny debiut w sztuce "Room Service" (1953) okazał się całkowitą klapą. W 1954 roku debiutował w filmie "To się może zdarzyć każdemu" George'a Cukora. Rola Pete Shepparda sprawiła, iż zaczął grywać niezdarnych młodych intelektualistów. Pierwszego Oscara otrzymał w 1956 r. za drugoplanową rolę w komedii "Mister Roberts", przy którym pracowało trzech reżyserów: John Ford, Mervyn LeRoy i Joshua Logan. Drugi raz został wyróżniony przez Akademię Filmową za pierwszoplanową kreację w filmie "Save the Tiger".

W trakcie blisko pięćdziesięcioletniej kariery zagrał wiele doskonałych ról zarówno komediowych, jak i dramatycznych. Wystąpił m.in. w tak znanych filmach jak: "Pół żartem, pół serio", "Garsoniera", "Słodka Irma", "Szczęście Harry'ego", "Dziwna para", "Dni wina i róż", "Wielki wyścig", "Chiński syndrom", "Zaginiony" czy wreszcie "Na skróty" Roberta Altmana.

Zmarł na raka w szpitalu w Los Angeles 27 czerwca 2001 roku.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 8 lutego 1925

data śmierci: 27 czerwca 2001

miejsce urodzenia: Newton, Massachusetts, USA

wzrost: 175 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 19 innych nagród oraz 33 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Cynthia Stone (07.05.1950 - 04.12.1956, rozwód), syn Chris (ur. 22.01.1954); 2. Felicia Farr (od 17.08.1962 do jego śmierci), córka Courtney (ur. 07.01.1966)
Był utalentowanym pianistą-samoukiem. Skomponował temat muzyczny do filmu "Dar" i grał jazz w programie telewizyjnym Bobby'ego Shorta.
W 1947 roku ukończył Uniwersytet Harvarda w Cambridge (Massachusetts, USA).
Zmarł na raka jelita grubego w Los Angeles (Kalifornia, USA). Pochowany został na tamtejszym cmentarzu Westwood Village Memorial Park.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Jack Lemmon jest jednym najlepszych aktorów filmowych w historii. Im więcej filmów z jego udziałem oglądam, tym bardziej jestem oczarowany jego niespotykanym talentem - zarówno komediowym jak i dramatycznym.

poza pierwszą setką???

ale w wielu filmach był świetny

to popisowa PODWÓJNA rola Jacka jako Profesor FATE i książę Hapnick.
Podwójna porcja śmiechu. I to jakiego śmiechu.
Ten śmiech trzeba usłyszeć.
I to jak krzyczy: "PUSH THE BUTTON, MAX... MAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAX".

Wielka rola. Wielka jak film.

Wreszcie w Top100

użytkownik usunięty

Nareszcie Lemmon dostał się do rankingu, choć znając użytkowników FW nie utrzyma się zbyt długo.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones