Humphrey Bogart 

Humphrey DeForest Bogart

8,5
9 359 ocen gry aktorskiej
Humphrey Bogart
Humphrey DeForest Bogart - amerykański aktor będący filmową ikoną. Urodzony w Nowym Jorku. Żonaty czterokrotnie. W czasach młodości uczęszczał do prywatnych szkół Delancy i Trinity School. Następnie uczęszczał do prestiżowej Phillips Academy, skąd jednak został wyrzucony. W 1918 wstąpił do amerykańskiej floty. Z tamtych czasów posiada swoją firmową bliznę, która powodowała charakterystyczne seplenienie u Bogarta. Po powrocie, gdy okazało się ze większość majątku rodzinnego została stracona przez złe inwestycje ojca, Bogart chwytał się różnych prac. Między 1922 a 1935 miał szanse pojawić się w około 17 broadwayowskich produkcjach. Chociaż nigdy nie brał lekcji gry i wpajano mu "iż aktorstwo jest poniżej godności dżentelmena" występy dawały mu ogromną radość. Jednym z pierwszych filmów w których został zauważony był "Skamieniały las" z 1936, gdzie zagrał obok Betty Davies. Prawdziwy przełom w jego karierze to początek lat 40. Wtedy to ukazały się "High Sierra", oraz chyba dwa najbardziej znane "Sokół maltański" oraz legendarna "Casablanca" z Ingrid Bergman gdzie Bogart otrzymał swoją pierwszą romantyczną rolę. Kolejnym istotnym etapem w życiu Bogarta było wspólne kręcenie "Mieć i nie mieć" z 19-letnią wtedy Lauren Bacall. Od tego momentu zaczęły się relacje uczeń-mentor, które przerodziły się kolejno w głębokie uczucie. Bacall została czwartą, a zarazem ostatnią żoną Bogarta, z którym miała dwoje dzieci Lesli oraz Stephena. Uważa się że pomimo konfliktu charakterów oraz 25-letniej różnicy wieku byli szczęśliwym małżeństwem. Kolejnym wielkim filmem z duetem Boogie&Bacall był "Wielki sen", gdzie Bogart zagrał rolę prywatnego detektywa Phlipa Marlowe’a. Film uważany jest za jeden z najlepszych filmów noir w dziejach kina. Innymi gdzie zagrali wspólnie były: "Mroczne przejście" oraz "Key Largo". Po nich, tym razem sam, Bogart zagrał miedzy innymi w głośnych: "Skarb Sierra Madre", oraz "Afrykańska królowa" za rolę, w której otrzymał Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową. W 1955 powstały kolejne produkcje: "Nie jesteśmy aniołami", "Lewa ręka Pana Boga", "Godziny rozpaczy" oraz "Tym cięższy ich upadek", który był ostatnim filmem, w którym zagrał Bogart. W połowie lat 50. aktor podupadł na zdrowiu. Wykryto u niego raka krtani co mogło być powiązane z faktem, iż Bogart był nałogowym palaczem, a papierosy nie odstępowały go nawet na scenie. Do końca swoich dni żartował z choroby. Zmarł 14 stycznia 1957. Rzekomo ostatnim wypowiedzianym przez niego zdaniem miało być: "nigdy nie powinienem był przerzucać się ze szkockiej na martini…".
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 25 grudnia 1899

data śmierci: 14 stycznia 1957

miejsce urodzenia: Nowy Jork, Nowy Jork, USA

wzrost: 173 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 7 innych nagród oraz 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
czterokrotnie żonaty: 1. Helen Menken (20.05.1926 - 18.11.1927, rozwód); 2. Mary Philips (03.04.1928 - 11.08.1938, rozwód); 3. Mayo Methot (21.08.1938 - 10.05.1945, rozwód); 4. Lauren Bacall (od 21.05.1945 do jego śmierci), 2dzieci: syn Stephen Humphrey (ur. 06.01.1949) i córka Leslie Howard (ur. 23.08.1952)
Zmarł na raka gardła w Los Angeles (Kalifornia, USA). Pochowany został na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Glendale (Kalifornia, USA).
Jego trumna zawiera mały, złoty gwizdek, położony tam przez jego żonę Lauren Bacall.
W lipcu 1997 roku Bogart znalazł się na znaczkach wydanych w hołdzie legendom kina.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

To był chyba pierwszy kinowy twardziel. Zawsze pewny siebie, momentami chamski i zabawny na swój sposób.

Wszystkich którym, role Humphreya Bogarta są bliskie proszę o kilka słów wpisu. Pozdro!

Humphrey Bogart zasługuję na pierwszą dziesiątkę i jest je bardzo blisko. Obecnie jest 11. Mam nadzieję że już wkrótce zawita na dobre tam gdzie jego miejsce.
[10 sierpnia 2007]
Zapraszam do głosowania:-)

Moim zdaniem Casablana. Poprostu 10/10!! Ma ktoś inne typy??

Kogo by nie zapytać kojarzy Bogarta jako detektywa. Tak stereotypowego gościa, aktora charakterystycznego chyba nikt nie znajdzie - jedyny.
Aczkolwiek, co jest po prostu faktem, jest sztywny i ograniczony w swym aktorstwie.