Gabriel Yared 

7,5
1 098 ocen muzyki
Gabriel Yared
Gabriel Yared w wieku 20 lat przerwał studia prawnicze, by pracować jako profesjonalny kompozytor muzyki. Jego mentorami byli Henri Dutilleux i Maurice Ohana. Pracował jako kompozytor, orkiestrator oraz producent dla takich wykonawców jak Françoise Hardy, Charles Aznavour, Gilbert Bécaud i Mireille Mathieu.

Jego filmowy debiut miał miejsce w 1980 roku, kiedy to napisał ścieżkę dźwiękową do filmu "Ratuj kto może (życie)"w reżyserii Jean-Luca Godarda. Od tego momentu napisał muzykę do ponad 100 filmów, których reżyserami byli m.in. Jean-Jacques Beineix, Robert Altman czy Jean-Jacques Annaud.

Zdobył Oscara za muzykę do filmu Anthony'ego Minghelli pt. "Angielski pacjent" oraz był dwukrotnie nominowany za ścieżki dźwiękowe do "Wzgórza nadziei" i "Utalentowanego pana Ripley". Yared komponował również muzykę do baletów dla Carolyn Carlson i Rolanda Petit. Jest założycielem i dyrektorem Pléiade Academy, która wspomaga i promuje młodych kompozytorów.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 7 października 1949

miejsce urodzenia: Bejrut, Liban

Oscar
Zdobył Oscar, 11 innych nagród oraz 23 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Jest autorem niewykorzystanej ścieżki dźwiękowej do "Troi" (2004).
Jest autorem niewykorzystanej ścieżki dźwiękowej do "Nędzników" (1998).
W roku 2017 był członkiem jury na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (Francja).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Moim zdaniem muzyka do "Sylvii" jest przepiękna, genialna, smutna, trochę "jak schizofreniczka", jak sama Sylvia Plath... Cenię człowieka za tak świetne utwory

 • Yared'owi należy się miejsce w pierwszej setce za wspaniałe tematy miłosne z filmów: "Kochanek", "Angielski pacjent", "Wzgórze nadziei". Należy się za monumentalną partyturę do "Troi" (niestety, odrzuconą przez Wolfganga Petersena), jakiej nie powstydziłby się sam Rózsa. Za pełną napięcia, ale i... więcej

  • To Gabriel Yared miał stworzyć muzykę do epickiego widowiska Wolfganga Petersena z Bradem Pittem w roli głównej. Yared w przeciwieństwie do Jamesa Hornera, stworzył mocną, niezwykle wyrazistą muzykę ze świetnymi partiami chóru, jednak Petersen natychmiast odrzucił pracę Gabriela tłumacząc, że... więcej

  • Ten soundtrack miażdży. Yared stworzył jedną z najbardziej emocjonalnych partytur w historii muzyki filmowej. Całkowicie zasłużony Oskar za wspaniałą muzykę, która głęboko zapada w pamięć.

   "As Far As Florence":

   http://www.youtube.com/watch?v=v0U9h1TqdOk

  • To najlepszy kompozytor muzyki filmowej jakiego znam. Przy nim Horner i Zimmer są daleko w tyle. Ścieżki dźwiękowe do Listu w butelce i do Angielskiego pacjenta są absolutnie rewerlacyjne!!! Czekam na kolejne filmy z jego muzyką.

   3