Gael García Bernal 

7,7
6 237 ocen gry aktorskiej
Gael García Bernal
Gael urodził się 30 listopada 1978 w Guadalajarze, Jalisco (Meksyk). Jest synem Patricii Bernal i José Angel Garcíi.Rozpoczął swoją karierę w dzieciństwie. Jako dziecko aktorów wychowywał się w teatrze i na planie filmowym. Swoją pierwszą rolę dostał mając 9 miesięcy, zagrał wtedy Dzieciątko Jezus w przedstawieniu Bożonarodzeniowym. Jego kariera rozpoczęła się w teatrze gdzie grał z Diego Luną(„Y tu mama tambien”) swoim długoletnim przyjacielem, którego zna od czasów dzieciństwa. Jego debiut telewizyjny miał miejsce w 1989 roku. Zagrał wtedy w serialu (telenoweli) "Teresa". Mało to chlubna przedsięwzięcie jednak ta rola przyniosła mu duża popularność w rodzinnym Meksyku. W 1992 roku wraz z Diego zagrał w kolejnej operze mydlanej "El Abuelo Y Yo".W 1996 Gael nakręcił swój pierwszy krótkometrażowy film "De Tripas Corazón" w reżyserii Antonio Urruti'a, który był nominowany do OSKARA w kategorii najlepszego filmu krótkometrażowego. Później pojawił się w kolejnym krótko- metrażu "Ojo en la nuca" Rodrigo Pla. Następnie na dosyć długo zniknął z show biznesu, aby studiować i jak twierdzi "wieść normalne życie". Przeprowadził się do Anglii. Pracował tam jako kelner, murarz oraz jako model, dopóki nie dostał się do jednej z najlepszych szkół aktorskich w Londynie- "The Central School of Speech and Drama".
Powrócił na srebrny ekran wraz ze swoim pierwszym długometrażowym filmem "Amores Perros", który również był nominowany do Nagrody Akademii w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. Za rolę Octavia otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Film ten przyniósł Bernalowi uznanie na całym świecie oraz sprawił że stał się jednym z najbardziej pożądanych aktorów meksykańskich. Od tego czasu Gael dostaje setki propozycji ról z całego świata."Myślę że należę do naprawdę wspaniałej generacji aktorów meksykańskich. Aktorów którzy chcą spełniać się robiąc coś więcej oprócz telenowel".- tak Geal komentuje powrót dobrego meksykańskiego kina.Kolejnym głośnym filmem w jego karierze jest "Y tu mamá también" (2001)("I twoją matkę też") Alfonsa Cuaron'a w którym zagrał wraz ze swoim przyjacielem Diego Luną. Za role Julia Zapaty w tym obrazie Bernal dostał Nagroda im. Marcello Mastroianiego dla najlepszego młodego aktora na MFF w Wenecji (2001).
Inne filmy, w których brał udział to "Sin noticias de Dios" ("Boskie jak diabli"), w którym partnerował Penélope Cruz i Victorii Abril, Vidas privadas (Życio-rysy), "Dreaming Of Julia" oraz mini-serial telewizyjny Fidel, w którym grał Che Guevarę. Jego najnowsze filmy to "El crimen del padre Amaro"("Zbrodnia Ojca Amaro") Carlosa Carrery i "The Motorcycle Diaries", w którym Gael ponownie wystąpi w roli Che Guevary.Gael jest podobno niezwykle ciepłą osobą, co nie przeszkadza mu być w pełni profesjonalistą. Jego marzeniem jest praca z Paul'em Thomas'em Anderson'em i Jimem Jarmusch' em. Uwielbia spać i... grać w piłkę nożną. Jego ulubione aktorki to Emily Watson i Juliette Binoche natomiast aktorzy -Javier Bardem, Vincent Gallo.Ulubiony film to "Ladri Di Biciclette"("Złodzieje rowerów" Vittoria de Sica z 1948 roku).Uwielbia czytać książki Hermanna Hesse. Lubi różną muzykę jednak jako ulubiony zespół wymienia The Beatles. Ulubione kreskówki to "Top Cat" i "Różowa pantera".
Jego biologicznym ojcem jest José Angel García jednak wychował go Sergio Yasbek " Moim ojcowskim wzorem jest mój ojczym, jednak bardzo nie lubię tego słowa. On jest, będzie i zawsze był moim prawdziwym ojcem." Ma siostrę o imieniu Tamara oraz brata Darío.
Nienawidzi samotności i nie znosi plotek. Niewysoki i nieśmiały, obdarzony ciekawą aparycją oraz osobowością, przyciąga publiczność jak magnes.
Jego kariera rośnie w siłę! Jako zdobywca wielu nagród w tym Ariel'a (Nagrody Meksykańskiej Akademii Filmowej) jest jednym z najlepszych meksykańskich aktorów młodego pokolenia, wraz Diego Luną są doskonałymi "ambasadorami" odradzającego się meksykańskiego przemysłu filmowego.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 listopada 1978

miejsce urodzenia: Guadalajara, Meksyk

wzrost: 168 cm

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 1 inna nagroda i 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
W 2002 r. wziął udział w reklamie dżinsów Levis.
Udało mu się zdobyć stypendium do Central School for Speech and Drama, gdzie przez trzy lata zgłębiał tajniki warsztatu aktorskiego.
Był brany pod uwagę do roli Paza w filmie "Ultimatum Bourne'a". Ostatecznie angaż otrzymał Edgar Ramirez.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych