Gemma Arterton 

Gemma Christina Arterton

7,6
13 334 oceny gry aktorskiej
Gemma Arterton
Gemma Arterton urodziła się w Gravesend w Wielkiej Brytanii jako córka sprzątaczki Sally i spawacza Barry'ego Artertona. Ojciec wcześnie porzucił rodzinę, matka wychowywała ją oraz jej siostrę, Hannah Jane, samotnie.

Uczęszczała do szkoły średniej dla dziewcząt w rodzinnym Gravesend i przez pewien czas zajmowała się sprzedażą kosmetyków do makijażu. Po ukończeniu tejże szkoły przeszła kurs gry aktorskiej w Teatrze Miskin w Dartford, następnie otrzymała stypendium do Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej w Londynie.

Jeszcze w trakcie studiów otrzymała swoją pierwszą profesjonalną rolę w filmie pt."Opowieść Mary" Stephena Poliakoffa. Jej debiut sceniczny miał miejsce w szekspirowskiej sztuce "Stracone zachody miłości" w Globe Theatre w Londynie, w lipcu 2007, jeszcze przed zdobyciem dyplomu. W tym samym roku debiutowała na wielkim ekranie główną rolą, w komedii "Dziewczyny z St. Trinian". O rolę Kelly, Arterton walczyła m.in. z Sienną Miller.

W 2008 roku pojawiła się w nowej odsłonie przygód Jamesa Bonda "007 Quantum of Solace". Wybrana spośród 1500 kandydatek, Gemma wcieliła się w postać Strawberry Fields, za którą zebrała pochlebne recenzje. W tym samym roku otrzymała rolę Elizabeth Bennet w serialu "W świecie Jane Austen".

Od 2008 roku była twarzą zapachu "Bond Girl 007" marki Avon, dla której promowała już wcześniej inne kosmetyki. Kontrakt z tą firmą uniemożliwił jej stanie się obok Kate Moss twarzą marki Rimmel.
 
W roku 2010 Arterton powróciła na deski teatru i zadebiutowała na West Endzie w sztuce "The Little Dog Laughed". Zagrała także postać Catherine Earnshaw w "Wuthering Heights". Ten rok obfitował również w role w wysokobudżetowych produkcjach z Hollywood tj. "Starcie Tytanów" oraz "Książę Persji: Piaski Czasu". Gemmę można było także podziwiać w filmie "Tamara i mężczyźni (2010)Tamara i mężczyźni", gdzie zagrała tytułową rolę.

Prywatnie Arterton związana była przez półtora roku z Johnem Nolanem, technikiem zajmującym się efektami specjalnymi, z którym rozstała się w 2008 roku. Następnie przez pół roku spotykała się z hiszpańskim jeźdźcem, Eduardo Munozem. 5 czerwca 2010 wyszła za mąż za Stefano Catelliego.
więcej

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 2 lutego 1986

miejsce urodzenia: Gravesend, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 170 cm

dwukrotnie zamężna: 1. Stefano Catelli (05.06.2010 - 21.08.2015, rozwód); 2. Rory Keenan (od 15.09.2019), syn (ur. 2022)
W 2007 roku ukończyła Royal Academy of Dramatic Art (RADA).
Ma młodszą siostrę o imieniu Hannah (ur. 1989).
Urodziła się z 6 palcami u obu dłoni oraz ze zniekształconym uchem. Obie wady zostały skorygowane, kiedy była jeszcze małym dzieckiem.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Powinna w najnowszym Tomb Raider (2017) zagrać Larę, dla mnie pasuje idealnie jak wyjęta z gry.

Jedna z piękniejszych aktorek jakie widziałam, jest przesłodka i przy tym bardzo kobieca.Trudno się skupić na jej grze aktorskiej przy takiej ślicznej aparycji. Tylko podziwiać.

Ma w sobie to coś. Aktorsko może jakaś wybitna nie jest, bo i nie miała szan wykazania się w jakimś poważniejszym filmie, ale jeśli chodzi o urodę to nic dodać, nic ująć. Uwielbiam takie naturalnie piękne aktorki. I ta jej górna warga :*

W moim odczuciu ma to COŚ, co przyciąga facetów dłużej jak na chwilę.

Ma w sobie coś takiego, że nie mogę się na nią napatrzeć!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones