George R.R. Martin 

George Raymond Richard Martin

8,8
475 ocen scenariuszy
George R.R. Martin
George R.R. Martin jest jednym z najbardziej znanych i cenionych twórców science fiction i fantasy. Ma na swoim koncie wiele powieści jak i również opowiadań. Wielokrotnie był honorowany najważniejszymi literackimi nagrodami takimi jak Locus Award, Hugo, Nebula, World Fantasy Award, Bram Stoker Award.

Urodził się 20 września 1948 roku w Bayonne w stanie New Jersey. Miał dwie siostry Darleen i Janet. Cała rodzina mieszkała na osiedlu niedaleko doków, gdzie pracował jego ojciec. Zaczął pisać w bardzo młodym wieku. Swoje pierwsze opowiadania (głównie o potworach) sprzedawał za grosze dzieciakom z sąsiedztwa. Uczęszczał do Mary Jane Donohoe School, a później do Marist High School. Tam został fanem i kolekcjonerem komiksów oraz zaczął pisać pierwsze poważne opowiadania. W 1970 roku sprzedał swoją pierwszą opowieść "The Hero", która została opublikowana w magazynie "Galaxy" w lutym 1971. Studiował w tym czasie dziennikarstwo na Northwestern University.

Na początku lat siedemdziesiątych, wyrażając swój sprzeciw wobec wojny w Wietnamie, został skierowany na służbę zastępczą do AmeriCorps VISTA, gdzie dołączył do Cook County Legal Assistance Foundation. Pracował tam przy organizacji turniejów szachowych dla Continental Chess Association oraz wykładał dziennikarstwo na Clarke College. Po odbyciu służby zastępczej dalej pracował dla VISTA jako wolontariusz, w wolnych chwilach zajmując się pisaniem.

W połowie lat osiemdziesiątych z umiejętności literackich Martina postanowiła skorzystać telewizja. W 1986 roku podpisał kontrakt z CBS i wziął udział w pisaniu scenariusza do serialu "Strefa mroku" oraz "Piękna i Bestia". W 1993 roku ukazał się film "Na skrzyżowaniu światów" na podstawie napisanego przez niego scenariusza.

W ostatniej dekadzie XX wieku wrócił do pisania powieści fantasy. W tym czasie powstało jego najlepsze i najbardziej znane dzieło - saga "Pieśń lodu i ognia". Pierwsza część, "Gra o tron", ukazała się w 1996 roku. Od tamtego czasu wydane zostały jeszcze cztery części: "Starcie królów", "Nawałnica mieczy", "Uczta dla wron" oraz "Taniec ze smokami". W przygotowaniu są jeszcze dwie kolejne. Na podstawie tej opowieści powstały dwie gry: "Gra o tron: Początek" oraz "Gra o tron" a także serial "Gra o tron", którego współproducentem i scenarzystą jest sam autor sagi.

George R.R. Martin był dwukrotnie żonaty. Podczas uczęszczania w latach siedemdziesiątych na konwencje science fiction poznał swoją pierwszą żonę Gale Burnick, z którą wziął ślub w 1975 roku. Małżeństwo rozpadło się cztery lata później. W 2011 roku pisarz ożenił się po raz drugi, a jego wybranką została Parris McBride. Zamieszkali w Santa Fe w Nowym Meksyku. Martin należy do stowarzyszenia Science Fiction & Fantasy Writers of America oraz do Writers' Guild of America.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 września 1948

miejsce urodzenia: Bayonne, New Jersey, USA

wzrost: 168 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Gale Burnick (1975 - 1979, rozwód); 2. Parris McBride (od 15.02.2011)
Jedenaście razy otrzymał literacką Nagrodę Locusa w dziedzinie fantastyki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych