Ian Fleming I

Ian Lancaster Fleming

8,2
1 412 ocen scenariuszy
Ian Fleming I
Ian Fleming przyszedł na świat w Londynie 28 maja 1908 roku jako dziecko Valentine Fleming i Evelyn St. Croix Fleming.
Wykształcenie zdobywał najpierw w elitarnym Eton College, a następnie w akademii wojskowej Sandhurst, której nie ukończył. Kolejnych kilka lat swego życia spędził w Austrii i Niemczech, gdzie uczył się języków. W tym okresie najprawdopodobniej związał się też z brytyjskim wywiadem wojskowym.
Po powrocie do Londynu zatrudnił się w agencji Reutera, gdzie opanował sztukę szybkiego, precyzyjnego pisania. Później był brokerem giełdowym w firmie Rowe and Pitman.
Podczas II wojny światowej był asystentem szefa wywiadu marynarki wojennej, admirała Johna Godfreya. Wiele doświadczeń wyniesionych dla pracy w wywiadzie znalazło potem swoje odzwierciedlenie w serii przygód o agencie 007.
Po wojnie pracował jako szef działu zagranicznego "Sunday Times'a", a dwa miesiące każdego roku spędzał na Jamajce, gdzie w wilii Goldeneye zaczął tworzyć swoją serię powieści o przygodach agenta angielskiego wywiadu Jamesa Bonda. Przedstawił go światu po raz pierwszy w 1953 roku w "Casino Royale".
Stworzył łącznie 12 powieści i 9 opowiadań z agentem 007 w roli głównej. Dla syna napisał też bajkę o latającym samochodzie pt. "Chitty Chitty Bang Bang". Dochód z tych wszystkich książek umożliwił Flemingowi przejście pod koniec lat 50. na dostatnią emeryturę, którą spędził w swojej willi na Jamajce. Jego sławę i popularność wzmocniły też ekranizacje jego powieści. Za życia Iana Fleminga powstały tylko dwa pierwsze filmy: "Dr. No" i "Pozdrowienia z Rosji".
W 1964 r. Ian Fleming zmarł na zawał serca, w wieku 56 lat, w Canterbury, w Anglii. Jego grób znajduje się w Sevenhampton niedaleko Swindon, w rodzinnej wsi jego żony.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 28 maja 1908

data śmierci: 12 sierpnia 1964

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 183 cm

żona Anne Geraldine Charteris (od 24.03.1952 do jego śmierci), syn Casper Robert (ur. 12.08.1952)
Agent 007 urodził się we wtorkowy ranek 3 stycznia 1952 r. na Jamajce. Tego dnia po śniadaniu 44-letni Ian Fleming zamknął się w swym gabinecie w willi Goldeneye i zaczął pisać. Jak pisze jego biograf John Pearson w książce "The Life of Ian Fleming" (Życie Iana Fleminga)- ubrany był wówczas w białe szorty, kolorową plażową koszulę i czarne sandały. Wcześniej trochę pływał, teraz zasunął żaluzje i usiadł przy biurku ze swą złotą papierośnicą, 20-letnią przenośną maszyną do pisania marki Imperial (w 1995 r. sprzedano ją w domu aukcyjnym Christie's za 50.000 funtów) i ryzą papieru.
Jest kuzynem Christophera Lee.
Zmarł w Canterbury (Anglia, Wielka Brytania) na atak serca. Pochowano go w Sevenhampton (Anglia, Wielka Brytania).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Gdyby nie on nie było by takiej klasyki jak bond... Szkoda że wcześnie umarł bo nie ma kto dalej pisać książek o bondach...

Tak wielki pisarz, a tak mało tematów na forum, tylko dwa? Czy raczej aż dwa? Nie mogę w to uwierzyć... Po prostu ręcę opadają z rozczarowania jak widzę że zakładam dopiero trzeci temat... Możliwości są chyba tylko dwie, albo tak mało ludzi zna Iana Fleminga (w co na pewno nie uwierze) albo ludzie są zbyt leniwi żeby...

więcej

Gdyby żył obchodził by dzisiaj 100 urodziny. Uwielbiam jego książki o Bondzie, zresztą filmy też są fajne :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones