Jóhann Jóhannsson I

8,4
2 703 oceny muzyki
Jóhann Jóhannsson I
Jóhann Jóhannsson urodził się 19 września 1969 roku w Reykjavíku. Żył i komponował w Berlinie. W wieku 11 lat zaczął grać na fortepianie i puzonie, jednak przerwał naukę muzyki i studiował literaturę i języki. Po latach wrócił do pasji, rozpoczynając pracę z zespołem grającym indie rock. Uważał, że muzyka jest dla niego bardzo ważna, jednak nie definiuje ona tego, kim Jóhann był.

Tworzył nie tylko na potrzeby kinematografii – miał na swoim koncie 7 niezależnych albumów. Pierwszy z nich – Englabörn – ukazał się w 2002 roku. Komponował też dla teatrów w Norwegii, Dani, Islandii czy Australii. Jego utwory były także wykorzystywane w sferze tańca współczesnego.

Jóhannsson często łączył elektronikę z klasycznym brzmieniem orkiestry. Kiedy występował na żywo, najczęściej zespół muzyków liczył sześć osób. Na scenie pojawiały się wtedy altówka, skrzypce i wiolonczela, ale przy obecności perkusji. Koncertom Jóhannssona towarzyszyły wizualizacje Magnúsa Helgasona. Kitty Empire stwierdziła na łamach brytyjskiego tygodnika The Observer, że jego twórczość trudno sklasyfikować: „To coś pomiędzy nastrojową muzyką klasyczną a eksperymentalnymi ścieżkami dźwiękowymi”. Sam Jóhannsson mówił, że przyczepianie etykietek, na czym niektórym zdaje się tak zależeć, nie jest potrzebne.

Był pierwszym Islandczykiem, który zdobył Złotego Globa – za kompozycje do filmu Teoria wszystkiego. Za tę ścieżkę nominowano go także do Grammy i kilku innych nagród. Historia genialnego naukowca Stephena Hawkinga z pewnością nie zrobiłaby na widzach takiego samego wrażenia bez cudownej oprawy muzycznej. Jóhannsson był wtedy mocnym kandydatem do Oscara. Statuetkę sprzątnął mu jednak sprzed nosa jeden z najbardziej uznanych współczesnych kompozytorów Alexandre Desplat za Grand Budapest Hotel.


W roku 2016 Jóhannsson miał szansę otrzymać Oscara za Sicario. Film przedstawia operację CIA przeciw meksykańskiemu kartelowi narkotykowemu. Muzyka może się podobać, chociaż chyba kompozytorowi nie udało się powtórzyć zabiegu prowadzenia fabuły dźwiękami. W tym starciu rywalizuje z najlepszymi z najlepszych, ponieważ nominowani są też John Williams, Ennio Morricone, Thomas Newman i Carter Burwell.

Jóhann Jóhannsson zmarł 9 lutego 2018 roku w Berlinie.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

data urodzenia: 19 września 1969

data śmierci: 9 lutego 2018

miejsce urodzenia: Reykjavik, Islandia

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 2 inne nagrody oraz 26 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Zmarł w swoim apartamencie w Berlinie (Niemcy). Przyczyną śmierci było przedawkowanie kokainy zażytej równolegle z lekami.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Pomyśleć ile niesamowitych soundtracków mógłby jeszcze stworzyć, gdyby nie ta nagła śmierć. Kto wie? Może to on by stał za muzyką do "Diuny" Villeneuve'a, nie Zimmer.

Wielka strata...

Znakomicie ilustruje filmy Kanadyjczyka dzięki czemu muzyka staje się jednym z bohaterów filmów jednocześnie nie dominując go. Nawiązujący do twórczości Arvo Parta ""Labirynt" i pełne brutalności "Sicario" tylko potwierdzają talent Islandczyka.

Ciekawe czy będzie pracował nad drugą częścią "Łowcy androidów", a może...

więcej

Englabörn, Virðulegu Forsetar i Fordlandia to fenomenalne albumy.

Człowiek cały rok czeka na nowe ścieżki Islandczyka i to nie do byle jakich filmów, a tu na praktycznie miesiąc przed premierami wychodzi taki syf. O ile jeszcze zrozumiały jest fakt, że Aronofsky potrzebował go do stworzenia dźwięków do mother! to kompletne odsunięcie Jóhannssona od Blade Runnera na rzecz...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones