Jóhann Jóhannsson I

8,4
2 627 ocen muzyki
Jóhann Jóhannsson I
Jóhann Jóhannsson urodził się 19 września 1969 roku w Reykjavíku. Żyje i komponuje w Berlinie. W wieku 11 lat zaczął grać na fortepianie i puzonie, jednak przerwał naukę muzyki i studiował literaturę i języki. Po latach wrócił do pasji, rozpoczynając pracę z zespołem grającym indie rock. Uważa, że muzyka jest dla niego bardzo ważna, jednak nie definiuje ona tego, kim Jóhann jest.

Tworzył nie tylko na potrzeby kinematografii – ma na swoim koncie 7 niezależnych albumów. Pierwszy z nich – Englabörn – ukazał się w 2002 roku. Komponuje też dla teatrów w Norwegii, Dani, Islandii czy Australii. Jego utwory są także wykorzystywane w sferze tańca współczesnego.

Jóhannsson często łączy elektronikę z klasycznym brzmieniem orkiestry. Kiedy występuje na żywo, najczęściej zespół muzyków liczy sześć osób. Na scenie pojawiają się wtedy altówka, skrzypce i wiolonczela, ale przy obecności perkusji. Koncertom Jóhannssona towarzyszą wizualizacje Magnúsa Helgasona. Kitty Empire stwierdziła na łamach brytyjskiego tygodnika The Observer, że jego twórczość trudno sklasyfikować: „To coś pomiędzy nastrojową muzyką klasyczną a eksperymentalnymi ścieżkami dźwiękowymi”. Sam Jóhannsson mówi, że przyczepianie etykietek, na czym niektórym zdaje się tak zależeć, nie jest potrzebne.

Jest pierwszym Islandczykiem, który zdobył Złotego Globa – za kompozycje do filmu Teoria wszystkiego. Za tę ścieżkę nominowano go także do Grammy i kilku innych nagród. Historia genialnego naukowca Stephena Hawkinga z pewnością nie zrobiłaby na widzach takiego samego wrażenia bez cudownej oprawy muzycznej. Jóhannsson był wtedy mocnym kandydatem do Oscara. Statuetkę sprzątnął mu jednak sprzed nosa jeden z najbardziej uznanych współczesnych kompozytorów Alexandre Desplat za Grand Budapest Hotel.

W tym roku Jóhannsson ma szansę otrzymać Oscara za Sicario. Film przedstawia operację CIA przeciw meksykańskiemu kartelowi narkotykowemu. Muzyka może się podobać, chociaż chyba kompozytorowi nie udało się powtórzyć zabiegu prowadzenia fabuły dźwiękami. W tym starciu rywalizuje z najlepszymi z najlepszych, ponieważ nominowani są też John Williams, Ennio Morricone, Thomas Newman i Carter Burwell.

Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 19 września 1969

data śmierci: 9 lutego 2018

miejsce urodzenia: Reykjavik, Islandia

Złoty Glob
Zdobył Złoty Glob, 2 inne nagrody i 23 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Zmarł w swoim apartamencie w Berlinie (Niemcy). Przyczyną śmierci było przedawkowanie kokainy zażytej równolegle z lekami.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych