Alexandre Desplat 

Alexandre Michel Gérard Desplat

7,7
11 471 ocen muzyki
Alexandre Desplat
Alexandre Desplat urodził się 23 sierpnia 1961 roku w Paryżu jako owoc studenckiej miłości Greczynki i Francuza. Taka mieszanka kulturowa i wielojęzyczność miały po latach duży wpływ na twórczość muzyka.

Zamiłowanie do dźwięków ujawnił już w wieku pięciu lat, kiedy to zaczął naukę gry na pianinie, a później także na flecie i trąbce. Po latach, otrzymawszy gruntowne, klasyczne wykształcenie muzyczne (w paryskiej Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse, a także w Los Angeles, gdzie odbył kurs orkiestracji pod okiem Jacka Hayesa), oddał się swoim dwóm pasjom: muzyce i kinu, choć początkowo pracował w... policji.

W wieku 21 lat napisał swoją pierwszą ilustrację do filmu krótkometrażowego. W międzyczasie zajmował się również aranżacjami piosenek pop i pracą dla telewizji.

Mimo osiągnięcia szybkiego, a zarazem spektakularnego sukcesu, jaki przyniosła mu znana na całym świecie hollywoodzka produkcja "Dziewczyna z perłą", nie pozostawił na pastwę losu europejskiej kinematografii. Współpracował z takimi francuskimi reżyserami, jak Jacques Audiard, Patrice Leconte, Florent-Emilio Siri czy Marion Vernoux, dzięki czemu w swoim dorobku ma blisko 50 filmów ze starego kontynentu.

Kompozytor ma na swoim koncie ścieżki dźwiękowe do ponad 100 filmów, 19 nagród i 34 nominacje, w tym pięć do Oscara. Jego muzyka, która dzięki wpływom kulturowym i osobistej fascynacji jazzem posiada niepowtarzalny, osobisty charakter, z powodzeniem wypełnia założenie kompozytora, które zawarł w słowach: "Głównym moim celem jest pisać muzykę, która dotyczy filmu, ale potrafi też sama się obronić". Alexandre Desplat jest aktualnie jednym z najbardziej rozchwytywanych twórców muzyki filmowej na świecie, także w hollywoodzkiej Fabryce Snów.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 23 sierpnia 1961

miejsce urodzenia: Paryż, Francja

wzrost: 183 cm

Oscar
Zdobył 2 nagrody Oscar, 29 innych nagród oraz 119 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Dominique Lemonnier, 2 córki: Antonia i Ninon
W 2010 roku był członkiem jury 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.
W roku 2014 przewodniczył jury konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Włochy).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych