Jan Svěrák 

7,8
203 oceny pracy reżysera
Jan Svěrák
Jan Svěrák rozpoczął studia w Praskiej Akademii Filmowej w 1983 roku w sekcji filmu dokumentalnego. Jego najlepsze studenckie dzieła to "Vesmírná Odysea II" i "Ropojady" - krótkometrażowy ekologiczny film dokumentalny, za którego dostał "Studenckiego Oskara" dla najlepszego krótkometrażowego filmu obcojęzycznego w USA. Od ukończenia studiów w 1988 roku stworzył tylko wielkie hity w skali Republiki Czeskiej. Jego pierwszy film "Szkoła podstawowa" był nominowany do Oscara jako najlepszy film obcojęzyczny. Za kolejny, "Jazda" otrzymał m. in. główną nagrodę prestiżowego festiwalu w Karlovych Varach, a "Akumulator 1" był wówczas najdroższym w Czeskiej historii i najchętniej oglądanym w 1994 roku. Za "Kolę" gdzie był reżyserem i producentem odebrał oscara dla filmu obcojęzycznego, a "Ciemnoniebieski świat" był wielkim wydarzeniem nie tylko w Czechach.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 6 lutego 1965

miejsce urodzenia: Žatec, Czechosłowacja, (obecnie Czechy)

Czeski Lew
Zdobył 3 nagrody Czeski Lew, 11 innych nagród oraz 16 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona, 3 dzieci
W 1988 roku ukończył Praską Akademię Filmową (FAMU).
Jego ojcem jest Zdeněk Svěrák.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Nie znam wystarczająco dobrze Menzela, Zelenki czy Hrebejka więc nie napiszę, że to najlepszy czeski reżyser ale jego filmy mają niesamowite ciepło i są niezwykle przyjemne, szczególnie te w których scenariusze pisał jego ojciec Zdenek.

1.Butelki Zwrotne - 9/10
2.Kola - 9/10
3.Szkoła Podstawowa - 9/10
4.Jazda -...

więcej

Ponadprzeciętne, poruszające i wspaniałe kino...

wydaje mi się że popularność Hrebejka czy Sveraka ( a właściwie ich filmów ) w swoim kraju a także poza nim zależy od tego że znaleźli uniwersalny język którym poprzez swoje filmy komunikują się ze społeczneństwem u nas w Polsce brakuje takich twórców stąd głupawe kryminały i komedie romantyczne (Plac Zbawiciela wydaje...

więcej

Jutrem (tj. 22-11-2007) o godz.18:00 na ul. Dobrej w Czułym Barbarzyńcy! :)