film

Motylek

Papillon
1973
2h 30m
8,0 34 481
ocen
8,0 10 1 34481
7,0 9
ocen krytyków
Do kolonii karnej w Gujanie Francuskiej trafia niewinny Henri. Mężczyzna postanawia uciec bez względu na cenę. więcej mniej
Motylek zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Oparta na autentycznych wydarzeniach historia Henri Charriera (Steve McQueen), znanego również jako Papillon (Motylek). Ten drobny paryski przestępca zostaje omyłkowo skazany na dożywocie za zbrodnię, której nie popełnił. Trafia do kolonii karnej w Gujanie Francuskiej. Więzienie na Diabelskiej Wyspie słynie z tego, że ucieczka z niegoOparta na autentycznych wydarzeniach historia Henri Charriera (Steve McQueen), znanego również jako Papillon (Motylek). Ten drobny paryski przestępca zostaje omyłkowo skazany na dożywocie za zbrodnię, której nie popełnił. Trafia do kolonii karnej w Gujanie Francuskiej. Więzienie na Diabelskiej Wyspie słynie z tego, że ucieczka z niego jest niemożliwa. A jednak Papillon próbuje kilkakrotnie uciec – bez względu na minimalne szanse powodzenia i surowość kar, jakie musi później ponosić. Wolność jest dla niego ważniejsza, niż przeżycie.

boxoffice
$53 267 000 w USA
budżet
$12 000 000
na podstawie
Henri Charrière (książka)
studio
Allied Artists Pictures (przedstawia) / Corona-General / Solar Productions (niewymienione w czołówce)
tytuł oryg.
Papillon
inne tytuły
Papillon Kanada
więcej
Tytułową rolę miał zagrać początkowo Jean-Paul Belmondo. Do ekranizacji "Papillona" przymierzał się także Roman Polański, który główną rolę chciał powierzyć Warrenowi Beatty. Ostatecznie reżyserii podjął się Franklin J. Schaffner.
W ostatniej scenie, gdy Papillon skacze z klifu, w lewym górnym rogu ekranu możemy dostrzec helikopter nagrywający scenę z innego ujęcia.
Zdjęcia do filmu powstały w Hiszpanii i Gujanie Francuskiej, na Jamajce oraz w Maui (Hawaje, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

8/10 polecam

ocenił(a) film na 8

Godny oglądnięcia. Właśnie skończyłem i trzeba powiedzieć, że jak patrzę na szajs dzisiejszych produkcji, oczywiście nie wszystkich, opętanych w efekty specjalne to ta pozycja pokazuje jak wyglądało kiedyś kino i że najważniejsza i tak jest fabuła. Oczywiście jak reżyser już to zrobi to już jego sprawa. W przypadku...

Teraz takie coś by się tym wszystkim bandytom przydało!

> powinni obejrzeć Papillon z ze Steve'm.

Ciekawostka

ocenił(a) film na 9

Kręcony na Jamajce. Rolę więźniów w większości odegrali miejscowi Niemcy- potomkowie
osadników sprowadzonych na wyspę w latach 1834-41, zamieszkujący głownie odludne,
górzyste Seaford Town, położone w zachodniej części wyspy. W marcu 1973 ekipa filmowa
szukała w Kingston trzydziestu białych, chudych o zbolałym...

więcej

Książka

ocenił(a) film na 7

Wszystkim, którym podobał się film, polecam przeczytać książkę o tym samym tytule. Jest 10 razy lepsza, po prostu niesamowita. Film nie jest zły, ale w bardzo małym stopniu oddaje życie Henriego.

Tak więc lećcie do księgarni, nie pożałujecie :D