Jerzy Skolimowski 

7,0
3 776 ocen gry aktorskiej
Jerzy Skolimowski
Jerzy Skolimowski ukończył wydział etnografii na Uniwersytecie Warszawskim. Jest twórcą niezwykle oryginalnym i wszechstronnym. Wydał dwa tomy poezji, zajmował się również muzyką jazzową. Spotkanie z Andrzejem Wajdą pozwoliło mu rozwinąć talent filmowy. Był autorem scenariusza do obrazu "Niewinni czarodzieje". Sukces filmu i zachęta wielkiego reżysera sprawiły, że Skolimowski postanowił rozpocząć naukę w Łódzkiej Szkole Filmowej. Tam też wspólnie z Romanem Polańskim napisali scenariusz do jego słynnego filmu "Nóż w wodzie". Pierwsze dzieła Skolimowskiego dotyczyły spraw polskich. Opisywały konflikty pomiędzy pokoleniem powojennym i przedwojennym. Na zachodnim rynku filmowym artysta zaistniał dzięki obrazowi "Start", za który otrzymał nagrodę Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie. Niedługo potem zwrócono się do niego z propozycją wyreżyserowania brytyjsko-szwajcarskiego filmu "Przygody Gerarda", na który przeznaczono kilkadziesiąt milionów dolarów. Niestety planowany przez Skolimowskiego i producentów komercyjny sukces okazał się klapą. W 1982 roku nakręcił obraz "Fucha", którego inspiracją stały się wydarzenia stanu wojennego w Polsce. 
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 5 maja 1938

miejsce urodzenia: Łódź, Polska

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, 25 innych nagród oraz 39 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Elżbieta Czyżewska (1959 - 1965, rozwód); 2. Joanna Szczerbic (do 08.03.2014, jej śmierć), 2 synów: Michał (ur. 1968) i Józef (ur. 1970)
W 1963 roku ukończył wydział reżyserii na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska).
Był członkiem jury na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1987 roku.
Członek jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2000 i 2001 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

- dostał nagrody za taką kupę jak Essential killing...sic... - to mówi wszystko o jego układach

grał krótki epizod w avengers?

Jakie filmy Jerzego uważacie za najlepsze? Proszę, wymieńcie je tu w kolejności od najlepszego do najgorszego tworząc prywatny ranking.

Wielki szacunek za wkład w "Niewinnnych czarodziejów", jest to piękny, poetycki film.
Po kilkudziesięciu latach p. Skolmowski, z wykształcenia etnograf, jak przeczytałem, odcina już tylko kupony.
"Essential killing" i "11 minut" to rzeczy, które w ogóle nie powinny powstać. Sens tworzenia tak prostych, nic nie...

JW.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones