Joan Crawford I

Lucille Fay LeSueur

8,5
1 733 oceny gry aktorskiej
Joan Crawford I
Joan Crawford, a właściwie Lucille Fay LeSueur urodziła się 23 marca 1905 roku w San Antonio w Teksasie. Jej rodzice rozwiedli się zanim przyszła na świat. Miała aż 3 ojczymów. Aby opłacić czesne za szkołę pracowała w pralni. Mając 19 lat wygrała konkurs taneczny, a w 1925 wybrała się do Hollywood. W drugiej swojej produkcji jej nazwisko brzmiało już Joan Crawford. Za tytułową rolę w "Mildred Pierce" dostała jedynego Oscara. Potem otrzymała jeszcze 2 nominacje. Jednak jej kariera nie posuwała się do przodu. Joan powróciła filmem "Co się zdarzyło Baby Jane?", za którą dostała nominację do BAFTA. Partnerowała jej Bette Davis, inna zapomniana nieco wówczas gwiazda Hollywood lat 30,. z którą Joan szczerze się nie lubiła. Aktorka zrezygnowała stopniowo z kariery i pogrążyła się w uzależnieniu od alkoholu. W swoim testamencie zapisała dosyć mało pieniędzy dla swoich dzieci, swoją decyzję umotywowała: "[...] z dobrze znanych im powodów [...]". Zmarła 10 maja 1977 roku na zawał serca.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 23 marca 1906

data śmierci: 10 maja 1977

miejsce urodzenia: San Antonio, Teksas, USA

wzrost: 160 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, inną nagrodę oraz 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
czterokrotnie zamężna: 1.Douglas Fairbanks Jr. (03.06.1929 - 12.05.1933, rozwód); 2. Franchot Tone (11.10.1935 - 11.04.1939, rozwód); 3. Phillip Terry (21.07.1942 - 25.04.1946, rozwód); 4. Alfred Steele (14.01.1956 - 06.04.1959, jego śmierć)
Swojego biologicznego ojca spotkała tylko raz. Odwiedził ją na planie filmu "Nasze roztańczone córki" w 1928 roku.
Straciła rolę w "Stąd do wieczności" po konflikcie z głową studia Columbia Pictures - Harrym Cohn'em,  który dotyczył jej kostiumów. Zastąpiła ją Deborah Kerr.
Zapamiętywała daty urodzin każdego członka ekipy filmowej włączając ich współmałżonków i dzieci. Pod koniec produkcji filmu, Crawford rozdawała im prezenty ze srebra. Do każdego dołączona była osobista dedykacja.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Aktorką była dobrą...

użytkownik usunięty

...ale przy Bette Davis wypadała trochę blado.

To zdjęcie jest masakryczne! Joan nie była aż tak brzydka. Dodajcie jej zdjęcie z młodości, np. w filmie "Grand Hotel" wyglądała ślicznie:]

W biografii stoi jak byk: "Zmarła 10 maja 1977 roku na zawał serca".
W ciekawostkach: "Zmarła na raka trzustki w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA)."
Zdecydujcie się. Mnie odrzucają kontrybucję bo dodałem wielokropek.

Chciałabym poznać tą aktorkę bliżej. Co polecacie obejrzeć najpierw? Widziałam już "What ever happened to Baby Jane?".

nie bardzo lubie ja w filmach, choc przywoicie zagrala w co sie zdarzylo baby jane i jak najbardziej zasluzenie dostala oscara za mildred pierce. zawsze jednak taka chlodna i irytujaco perfekcyjna. za to prywatnie miala ponoc niezly charakterek. jej klotnie z bette davis przeszly juz do historii filmu.
dla mnie...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones