[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyserka"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/13381/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":275,"rate":7.629090909090909,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzystka"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/13381/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":48,"rate":7.145833333333333,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producentka"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/13381/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":25,"rate":7.24,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autorka materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/13381/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":9,"rate":6.333333333333333,"desc":"ocen","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
7,6
275 ocen pracy reżysera
Julie Taymor
Julie Taymor to uznana amerykańska reżyserka teatralna, filmowa oraz operowa.
Od najmłodszych lat fascynowała się teatrem, folklorem i mitologią. W wieku 10 lat przyłączyła się do Dziecięcego Teatru w Bostonie, z którym dość długo pozostała związana.
Obok ogromnej fascynacji teatrem, interesowała się dalekimi kulturami, ich obyczajowością i folklorem. Efektem tej fascynacji były podróże do Sri Lanki oraz Indii, które odbyła w szkole średniej w ramach wymiany międzynarodowej. Mając lat 16 rozpoczęła naukę pantomimy w szkole Jaquesa le Coq w Paryżu. Przypuszcza się, iż to właśnie nauka w tej szkole miała największy wpływ na teatralną wrażliwość Taymor. W 1969 roku rozpoczęła studia w zakresie mitologii i teatru na Oberlin College w Ohio. Po uzyskaniu dyplomu wyjechała do Japonii, gdzie zgłębiała tajemnicę japońskiego lalkarstwa. Następnie przez pięć lat przebywała w Indonezji, gdzie pracowała jako reżyser w międzynarodowym teatrze wraz z azjatyckimi, europejskimi i amerykańskimi aktorami. Po powrocie do USA rozpoczęła pracę na Broadwayu, gdzie odniosła pierwsze sukcesy.
Rozgłos Taymor, jako reżyserce filmowej, przyniosła głośna adaptacja dramatu Williama Szekspira Tytus Andronicus. Już w tym filmie zauważyć możemy cechy charakterystyczne dla reżyserskiego stylu Taymore.
Reżyserka znana jest z zaskakujących wizji wynikających z nietypowych połączeń gatunków oraz z mieszania z sobą różnych dziedzin sztuki. Oglądając filmy Taymore warto zwrócić uwagę na kostiumy - w nich odzwierciedla się folklorystyczna fascynacja reżyserki. Inspirację do swych dzieł Taymore czerpie z literatury, malarstwa, dramatu, a także z muzyki, czego efektem są dzieła o szerokim charakterze intertesktualnym.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 grudnia 1952

miejsce urodzenia: Newton, Massachusetts, USA

wzrost: 165 cm

mąż Elliot Goldenthal
W 1974 roku ukończyła folklor i mitologię na Oberlin College w Oberlin (Ohio, USA).
Ma siostrę.
Była brana pod uwagę jako reżyserka filmu "Wonder Woman". Ostatecznie za kamerą stanęła Patty Jenkins.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych