Julie Taymor 

7,6
293 oceny pracy reżysera
Julie Taymor
Julie Taymor to uznana amerykańska reżyserka teatralna, filmowa oraz operowa.
Od najmłodszych lat fascynowała się teatrem, folklorem i mitologią. W wieku 10 lat przyłączyła się do Dziecięcego Teatru w Bostonie, z którym dość długo pozostała związana.
Obok ogromnej fascynacji teatrem, interesowała się dalekimi kulturami, ich obyczajowością i folklorem. Efektem tej fascynacji były podróże do Sri Lanki oraz Indii, które odbyła w szkole średniej w ramach wymiany międzynarodowej. Mając lat 16 rozpoczęła naukę pantomimy w szkole Jaquesa le Coq w Paryżu. Przypuszcza się, iż to właśnie nauka w tej szkole miała największy wpływ na teatralną wrażliwość Taymor. W 1969 roku rozpoczęła studia w zakresie mitologii i teatru na Oberlin College w Ohio. Po uzyskaniu dyplomu wyjechała do Japonii, gdzie zgłębiała tajemnicę japońskiego lalkarstwa. Następnie przez pięć lat przebywała w Indonezji, gdzie pracowała jako reżyser w międzynarodowym teatrze wraz z azjatyckimi, europejskimi i amerykańskimi aktorami. Po powrocie do USA rozpoczęła pracę na Broadwayu, gdzie odniosła pierwsze sukcesy.
Rozgłos Taymor, jako reżyserce filmowej, przyniosła głośna adaptacja dramatu Williama Szekspira Tytus Andronicus. Już w tym filmie zauważyć możemy cechy charakterystyczne dla reżyserskiego stylu Taymore.
Reżyserka znana jest z zaskakujących wizji wynikających z nietypowych połączeń gatunków oraz z mieszania z sobą różnych dziedzin sztuki. Oglądając filmy Taymore warto zwrócić uwagę na kostiumy - w nich odzwierciedla się folklorystyczna fascynacja reżyserki. Inspirację do swych dzieł Taymore czerpie z literatury, malarstwa, dramatu, a także z muzyki, czego efektem są dzieła o szerokim charakterze intertesktualnym.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 15 grudnia 1952

miejsce urodzenia: Newton, Massachusetts, USA

wzrost: 165 cm

mąż Elliot Goldenthal
W 1974 roku ukończyła folklor i mitologię na Oberlin College w Oberlin (Ohio, USA).
Ma siostrę.
Była brana pod uwagę jako reżyserka filmu "Wonder Woman". Ostatecznie za kamerą stanęła Patty Jenkins.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych