film

Frida

2002
2 godz. 3 min.
7,5 84 076
ocen
7,5 10 1 84076
6,9 14
ocen krytyków
Film opowiada o burzliwym romansie znanej malarki Fridy Kahlo z jej mentorem i mężem Diego Riverą. więcej mniej
Frida zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Oscar
Film zdobył 2 nagrody Oscar, 7 innych nagród oraz 24 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Friducze...
"Frida" to kolejny film SPInki, który doczekał się w Polsce dwupłytowego wydania DVD. Edycja DVD zasługuje na... ... czytaj więcej
false
Dominik Kubacki
Frida
Zwiastun nr 1 2:24
nr 1 2009-11-16T11:27:42 https://fwcdn.pl/webv/23/31/12331/z01.12331.4.jpg https://fwcdn.pl/video/30428/frida_m480.360p.mp4

Film biograficzny przedstawiający życie i twórczość meksykańskiej malarki Fridy Kahlo (Salma Hayek). Frida urodziła się na początku XX wieku w Meksyku. Całe życie artystki naznaczone zostało fizycznym cierpieniem – jako dziecko ciężko zachorowała na polio, przez co jej prawa noga stała się krótsza niż lewa. Już jako nastolatka uległaFilm biograficzny przedstawiający życie i twórczość meksykańskiej malarki Fridy Kahlo (Salma Hayek). Frida urodziła się na początku XX wieku w Meksyku. Całe życie artystki naznaczone zostało fizycznym cierpieniem – jako dziecko ciężko zachorowała na polio, przez co jej prawa noga stała się krótsza niż lewa. Już jako nastolatka uległa wypadkowi autobusowemu, który zmiażdżył jej miednicę i kręgosłup. Dopiero podczas rekonwalescencji odkryła w sobie talent malarski. Zadeklarowana komunistka, dostaje się pod opiekę Diego Rivery (Alfred Molina), najsłynniejszego meksykańskiego malarza i wkrótce zostaje jego żoną. Ułomności fizyczne, ciągłe poronienia i patologiczna niewierność męża unieszczęśliwiły Fridę, lecz stały się tematem jej najlepszych obrazów.

boxoffice
$56 298 474 na świecie
$25 885 000 w USA
$30 413 474 poza USA
budżet
$12 000 000
na podstawie
Hayden Herrera (powieść)
dystrybucja
SPInka
studio
Handprint Entertainment / Lions Gate Films Home Entertainment / Miramax Films / więcej
tytuł oryg.
Frida
inne tytuły
Frida Kahlo (tytuł roboczy) USA
więcej
Nad rekonstrukcją znanych dzieł pracował sztab 40 cieśli, 35 malarzy scenograficznych i 15 malarzy kopiujących styl Fridy Kahlo i Diego Riviery.
To były 2 różne grupy: ci, którzy malowali obrazy Diego, nie brali się za obrazy Fridy i na odwrót. Twórcy uszanowali fakt, że mają do czynienia z dwoma tak różnymi stylami i technikami.
Do roli Fridy Kahlo brano pod uwagę Jennifer Lopez, Marisę Tomei i Laurę San Giacomo. Z ostatnich dwóch kandydatek zrezygnowano pod wpływem fanów, którzy nie chcieli, by Fridę zagrała aktorka niemeksykańskiego pochodzenia.
Na etapie produkcji filmu rolą Diego Riviery zainteresowany był Robert De Niro. Pod uwagę brano też Benicio Del Toro, z którego jednak zrezygnowano z powodu jego małej wagi. Z kolei Alfred Molina, który dostał angaż, musiał przytyć 23 kilogramy.
Wspaniała ekranizacja powieści Hayden Herrery. Oparta na faktach historia życia meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, która zasłynęła nie tylko dzięki niebywałemu talentowi, ale także bogatej osobowości i skandalicznemu życiu osobistemu. Jest początek XX wieku. Frida, meksykańska nastolatka, jest jedną z ofiar wypadku spowodowanego przez kierowcę... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych