Krzysztof Ptak 

7,9
697 ocen zdjęć
Krzysztof Ptak
Urodzony w 1954 roku w Sulejowie. W roku 1980 ukończył wydział operatorski na PWSFTviT w Łodzi. Studiował również historię i filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Od roku 1984 współpracuje z Narodową Szkołą Filmową i Telewizyjną w Kopenhadze. W latach 1992-94 zajmował się prowadzeniem warsztatów dla reżyserów, scenarzystów oraz aktorów w Polsce oraz poza granicami kraju. Był również rektorem Wydziału Reżyserii w Narodowej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Wielkiej Brytanii. Karierę operatora rozpoczynał od filmów dokumentalnych. Jest również autorem zdjęć do filmów reklamowych oraz wideoklipów.
Za swoje prace operatorskie otrzymał dwukrotnie Polską Nagrodę Filmową za zdjęcia do filmu HISTORIA KINA W POPIELAWACH (1998) oraz WEISER (2001).
Na rynku polskim jest uznawany za jednego z bardziej znanych i cenionych operatorów filmowych. Jako jeden z pierwszych w Polsce rozpoczął realizację zdjęć techniką cyfrową. Jest również autorem zdjęć do pierwszego filmu fabularnego nakręconego z zastosowaniem kamery High Definition (Pornografia 2003r.). Obecnie operator filmowy i wykładowca akademicki.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 3 kwietnia 1954

data śmierci: 19 sierpnia 2016

miejsce urodzenia: Sulejów, Polska

Orzeł
Zdobył 7 nagród Orzeł, 8 innych nagród i 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Małgorzata Ptak (do jego śmierci), 3 dzieci: Witold, Aneta, Michał
W latach 1992-94, pełnił funkcję rektora Wydziału Reżyserii w Narodowej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Wielkiej Brytanii
W 1979 roku ukończył studia na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi (Polska).
Poza realizacją zdjęć, z powodzeniem zajmuje się również ich obróbką cyfrową i efektami specjalnymi
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych