Laura Morante 

7,4
562 oceny gry aktorskiej
Laura Morante
Laura Morante urodziła się 21 sierpnia 1956 roku w Santa Fiora, małym miasteczku w Toskanii, jako jedna z córek Marcello Morante, znanego pisarza i dziennikarza i Marii Bony Palazzeschi. Jej ciotka, Elsa Morante, również jest pisarką. Morante wychowywała się w typowej dużej włoskiej rodzinie z siedmiorgiem rodzeństwa. 

W teatrze zadebiutowała jako młoda dziewczyna, natomiast w filmie po raz pierwszy wystąpiła w 1980 roku. W dramacie Giuseppe Bertolucciego pt. "Oggetti smarriti" wcieliła się w młodą narkomankę. Rok później zagrała swoją imienniczkę w dramacie psychologicznym wyreżyserowanym przez brata GiuseppeBernarda Bertolucciego, pt."Tragedia człowieka śmiesznego ". W tym samym roku wystąpiła w filmie Nanniego Morettiego pt."Złote sny ". Współpraca była na tyle udana, że zagrała w jeszcze dwóch filmach tego reżysera -  "Biance" z 1984 roku, oraz wiele lat później, w 2001 roku, wcielając się w matkę głównego bohatera w wielokrotnie nagradzanym dramacie pt."Pokój syna ". Za tę kreację otrzymała prestiżową nagrodę David di Donatello dla najlepszej aktorki. 

W połowie lat osiemdziesiątych przeniosła się do Paryża. Od tej pory grała we francuskich produkcjach zarówno kinowych jak i telewizyjnych, dzięki czemu stała się popularna również we Francji. W między czasie wciąż brała udział we włoskich projektach. 

W 2002 roku zagrała w debiucie reżyserskim Johna Malkovicha, thrillerze pt."Tancerz". W 2012 roku stanęła po drugiej stronie kamery i wyreżyserowała komedię pt."La Cerise sur le gâteau ". Udało jej się odnieść wielki sukces, wygrała włoski Złoty Glob dla najlepszego nowego reżysera i została nominowana do nagrody David di Donatello.

W życiu prywatnym aktorka ma za sobą dwa nieudane małżeństwa, jej trzeci mąż jest architektem. Laura ma dwie córki, pierwsza Eugenia, owoc związku z reżyserem Daniele Costantini, poszła w ślady matki i jest aktorką. Agnese, córka z drugiego małżeństwa, jest muzykiem.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 sierpnia 1956

miejsce urodzenia: Santa Fiora, Włochy

David di Donatello
Zdobyła David di Donatello , inną nagrodę oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie zamężna: 1. Daniele Costantini (rozwód), córka Eugenia (ur. 02.08.1981); 2. Georges Claisse (rozwód), córka Agnese (ur. 1988); 3. Francesco Giammatteo (od 03.10.2004)
Ma siedmioro rodzeństwa.
W 2004 roku była członkinią jury obradującego w trakcie  52. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastián (Hiszpania).
Jest córką Marcella Morantego.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych