Maggie Cheung 

Maggie Cheung Man Yuk

8,1
1 540 ocen gry aktorskiej
Maggie Cheung
Maggie Cheung - piękna kobieta, utalentowana aktorka chińska - urodziła się w 1964 r. w Hongkongu. W wieku 8 lat, wraz z rodzicami wyjechała do Anglii. Mieszkała w Bromley, w Kent. Po ukończeniu liceum pracowała w księgarni. Mimo spędzonych w Anglii lat, nie czuła się tam dobrze, nie potrafiła wtopić się w obce jej środowisko. Na początku lat 80. wróciła do Hongkongu, gdzie zaczęła pracować jako modelka. Zajęcie drugiego miejsca w wyborach Miss Hongkongu 1983 a następnie start w konkursie Miss Word, zaowocowało podpisaniem przez Maggie kontraktu z telewizją TVB.
Przez pierwsze lata kariery była jedynie ozdobą niezbyt ambitnych filmów i seriali. Po raz pierwszy została dostrzeżona przez krytyków w komedii sensacyjnej z 1985 r. "Policyjna opowieść" ("Ging chaat goo"). Zagrała w nim May, dziewczynę głównego bohatera granego przez Jackie Chana. Ogromny talent dramatyczny pokazała w debiutanckim filmie Wong Kar-Waia "Wong gok ka moon" ("As Tears Go By", 1988). Grała bardzo dużo, nie przebierając w rolach. Obok występów w filmach zupełnie błahych, lekkich, nieskomplikowanych, trafiały się obrazy wybitne. Zagrała m.in. w "Ren zai Niu Yue" ("Full Moon In New York", 1989) w reż. Stanleya Kwana, "Ketu qiuhen" ("Song of Exile", 1990) Ann Hui i w kolejnym obrazie Wong Kar-Waia "A Fei jing juen" ("Days of Being Wild", 1991). W 1992 r. jako pierwsza chińska aktorka, za rolę w filmie Stanleya Kwana "Aktorka" ("Yuen Ling-yuk") otrzymała nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie. W obrazie tym stworzyła niezwykle sugestywny portret tragicznie zmarłej chińskiej gwiazdy kina niemego lat 20. i 30. Ruan Ling-yu.
W 1994 r. Maggie Cheung zmęczona występami w kilku produkcjach rocznie i własną popularnością, postanowiła odpocząć od aktorstwa. Zaczęła podróżować po świecie, próbowała śpiewać, występowała w telewizji, była modelką. Powróciła do filmu dwa lata później rolą Maggie w obrazie "Irma Vep" francuskiego reżysera Oliviera Assayasa, który w grudniu 1998 r. został jej mężem. Małżeństwo to przetrwało tylko trzy lata. W 2001 r. Maggie i Olivier rozwiedli się. Od powrotu do filmu w 1996 r. Maggie Cheung gra znacznie mniej, staranniej dobierając role. Każdy jej występ na ekranie przykuwa uwagę, zachwyca zarówno krytyków jak i publiczność. Doskonałe kreacje stworzyła m.in. jako Jean w "Chińskiej szkatułce" ("Chinese Box", 1997 reż. Wayne Wang), Qiao Li w filmie "Comrades:Almost a Love Story" ("Tian mi mi", 1996 reż. Peter Chan (I)), pani Chan w "Spragnionych miłości" ("Fa yeung nin ma", 2000 reż. Wong Kar-Wai), Śnieżynka w "Hero" ("Ying xiong", 2002 reż. Zhang Yimou). W 2004 r. za rolę Emily Wong w filmie "Clean", byłego męża Oliviera Assayasa otrzymała nagrodę aktorską na MFF w Cannes.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 września 1964

miejsce urodzenia: Hongkong, Chiny

wzrost: 168 cm

Złota Palma
Zdobyła Złota Palma, inną nagrodę oraz 1 nominacja
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Olivier Assayas (26.12.1998 - 2001, rozwód)
Hong Kong 1983 - Wice Miss.
Odrzuciła rolę Yuriko Oyama - Deathstrike w filmie "X-Men 2". Ostatecznie angaż otrzymała Kelly Hu.
Była brana pod uwagę do roli Mamehy w filmie "Wyznania gejszy". Ostatecznie angaż otrzymała Michelle Yeoh.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych