Marek Jakub Hłasko

Dane personalne:

data urodzenia:

14 stycznia 1934

data śmierci:

13 czerwca 1969

miejsce urodzenia:

Warszawa, Polska

wzrost:

183 cm

stan cywilny:

żona Sonja Ziemann (od 20.02.1961 do 1969, rozwód)
Marek Hłasko

Prozaik, scenarzysta filmowy. Debiutował opowiadaniem "Baza Sokołowska" (1954). Wkrótce jego opowiadania zaczęły ukazywać się w szeregu pism, m.in. w "Po prostu". W 1956 r. wydał zbiór opowiadań pt. "Pierwszy krok w chmurach". Rok później opublikował "Ósmy dzień tygodnia", który przetłumaczono na 15 języków. Powieść tę w 1958 r. zekranizował Aleksander Ford. Główną rolę żeńską zagrała w nim Sonja Ziemann, którą Hłasko poślubił w 1961 roku. W 1958 r. wyjechał na stypendium do Francji, gdzie opublikował swe dalsze powieści: "Cmentarze" i "Następny do raju". W wywiadach prasowych, udzielanych paryskiej prasie jednoznacznie potępił komunizm. W Polsce rozpoczęła się nagonka na pisarza, oskarżano go o zdradę. Kiedy chciał przedłużyć ważność paszportu, nakazano mu powrót do kraju. Wystąpił o azyl polityczny w Berlinie Zachodnim. Podróżował po Europie, następnie był w Izraelu, gdzie napisał kilka książek, m.in. "Drugie zabicie psa", "Nawrócony w Jaffie" i "Opowiem wam o Esther". W 1966 r. wydał swoją autobiografię "Piękni dwudziestoletni", rok później "Sowę, córkę piekarza". Przez długi okres czasu przebywał także w USA, gdzie w 1968 roku zdobył licencję pilota. Zmarł 14 czerwca 1969 r. w Wiesbaden w skutek przypadkowego przedawkowania środków nasennych. Na podstawie utworów Marka Hłaski zrealizowano wiele filmów fabularnych, m.in. Wojciech Jerzy Has zrealizował "Pętlę", Czesław Petelski - "Bazę ludzi umarłych" (na podstawie "Następnego do raju") , Jerzy Ridan - "Sonatę Marymoncką".

znany z

filmografia Marek Hłasko

sortuj wg:

pokaż:

moja aktywność:

scenarzysta
zwiń
1958 7,9
Baza ludzi umarłych(1958)

  • (niewymieniony w czołówce)
1958 7,2
Ósmy dzień tygodnia(1958)

1957 8,0
Pętla(1957)

1956 7,4
Koniec nocy(1956)

na podstawie
rozwiń
  • Był pierwowzorem postaci pisarza Piotra Kortona z filmu "Idol" Feliksa Falka.
  • Był harcerzem, ale z I Wrocławskiej Drużyny Harcerzy został karnie wydalony za "niesubordynację i opuszczanie zbiórek". Dodatkowo, starając się dostać do harcerstwa, zawyżył swój wiek o dwa lata.
  • Zmarł w Wiesbaden (RFN, obecnie Niemcy) i został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Południowym. W 1975 roku jego zwłoki zostały przewiezione do Polski i złożone na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
  • Podczas pobytu w USA zrobił wymarzoną licencję pilota.
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

dowiedz się więcej