Wojciech Has 

Wojciech Jerzy Has

8,3
1 458 ocen pracy reżysera
Wojciech Has
Studiował w krakowskiej ASP. Ukończył kurs Przysposobienia Filmowego w Krakowie. Swą pracę jako reżyser rozpoczął w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Pracował również w Zespole Autorów Filmowych "Syrena", w "Iluzjonie", w Zespole "Kamera". Był wykładowcą w łódzkiej PWSFTviT na Wydziale Reżyserii, gdzie w latach 1989-90 pełnił funkcję dziekana wydziału, a później, w latach 1990-96, rektora uczelni. Wojciech Has to wielka indywidualność w dziedzinie reżyserii filmowej. Szczególne sukcesy odniosły jego adaptacje literatury pięknej, m.in. film "Rękopis znaleziony w Saragossie" wg powieści J. Potockiego (nagrody na festiwalach filmowych w Edyngurgu, San Sebastian), "Lalka" wg powieści B. Prusa, a także ekranizacja prozy B. Schulza pt. "Sanatorium pod Klepsydrą". Za swą twórczość otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz zasługi w pracy dydaktycznej oraz Polską Nagrodę Filmową w kategorii: Nagroda za osiągnięcia życia. W 1998 r. w Łodzi na ul. Piotrkowskiej odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 1 kwietnia 1925

data śmierci: 3 października 2000

miejsce urodzenia: Kraków, Polska

Złota Kaczka
Zdobył Złota Kaczka, 2 inne nagrody oraz 9 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie żonaty: 1. Bronisława Elżbieta Has (rozwód), syn Marek; 2. Jadwiga Has (rozwód); 3. Wanda Ziembicka-Has (do jego śmierci)
W roku 1946 ukończył Kurs Przysposobienia Filmowego w Krakowie (Polska).
Zmarł w Łodzi (Polska) w wyniku komplikacji pooperacyjnych.
Otrzymał następujące nagrody i odznaczenia państwowe:
- 1959 r. - Złoty Krzyż Zasługi;
- 1988 r. - tytuł honorowy Rady Państwa "Zasłużony dla kultury polskiej";
- 1998 r. - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przyznany za wybitne osiągnięcia w działalności artystycznej oraz za zasługi w pracy dydaktycznej z okazji 50-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (Polska), nagroda "Artur", przyznana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi (Polska).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Które filmy Hasa uważacie za najlepsze?

Moje typy:
1. Szyfry
2. Sanatorium pod klepsydrą
3. Pętla
4. Rękopis znaleziony w Saragossie
5. Jak być kochaną

Chodzi o okres 1973-1983.

1. Ciągłe poczucie niepokoju ("Kim właściwie jestem i co ja tu robię?") i poczucie nierealności ("inności"), wszystko jest w gruncie rzeczy czymś zupełnie innym niż się wydaje.
2. Wyobcowanie, obcość samego siebie i tego, co napotykane.
3. Życie – ciemny labirynt i powszechna maskarada, To, co prawdziwe jest...

Nareszcie! Teraz tylko czekać i szykowac kase:P

http://stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=37473&strona=dvd

Uniwersalne kino o ponadczasowym wydźwięku. Odnajduję pradawne dzieje mojej osoby w historiach z Saragossy i Baltazara. Odkrywanie człowieka pomiędzy złem a dobrem. Pachnie gnozą jak u Miłosza, choć temu papież wysłał katolickie referencji pośmiertne. I tak to wszystko naszym wspólnym dobrem i trudem jest.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones