Mariah Carey 

Mariah Angela Carey

6,5
728 ocen gry aktorskiej
Mariah Carey
Mariah Carey (nazywana często MC lub ostatnio Mimi) od debiutu muzycznego w 1990 roku do dnia dzisiejszego uznawana jest nie tylko za jedną z najznakomitszych wokalistek w historii muzyki, ale również za znakomitą kompozytorkę (Mariah jest autorką lub współautorką wszystkich swoich piosenek - za wyjątkiem trzech coverów, piosenki zaśpiewanej w duecie z Whitney i niektórych kompozycji świątecznych).

Mariah urodziła się 27 marca 1970 roku na Long Island w Nowym Jorku jako trzecie, najmłodsze dziecko Patricii Hickey - zawodowej śpiewaczki operowej oraz czarnoskórego ojca Alfreda Roya Careya. Pochodzenie z mieszanej rasowo rodziny nie było wtedy najlepszym dziedzictwem - Mariah od najmłodszych lat poznała smak uprzedzeń rasowych, czasem również przemocy ze strony rasistowskiej części społeczności. Sama rodzina kilkakrotnie była zmuszona zmieniać miejsce zamieszkania, a problemy rasowe ostatecznie zaważyły na rozwodzie rodziców Mariah, gdy ta miała trzy lata. Carey zachowała niewielki kontakt z ojcem.

Mariah śpiewać zaczęła od trzeciego roku życia, natomiast swoje własne kompozycje napisała już w szkole średniej, którą ukończyła nie bez kłopotów. Zajęta szkoleniem głosu i pracą dla lokalnych wytwórni płytowych, często opuszczała zajęcia szkolne. Stąd też wzięło się jej szkolne przezwisko - z powodu częstej nieobecności na zajęciach koledzy nazywali ją Mirage (Miraż). Wkrótce potem przeniosła się do New York City, gdzie imała się najróżniejszych zajęć, by móc opłacić czynsz oraz kurs kosmetyczny, na który się zapisała. Udało się jej również zostać piosenkarką w chórkach Brendy K. Starr. To właśnie ta praca stała się początkiem jej wielkiej kariery. Na jednym z przyjęć, Mariah poznała Tommiego Mottolę - jednego z producentów muzycznych wytwórni Columbia Records. Starr wręczyła mężczyźnie taśmę demo z nagraniami Mariah. Jak głosi plotka, Mottola przesłuchał taśmę w drodze powrotnej z przyjęcia i był tak zachwycony tym, co usłyszał, że od razu podpisał z nią kontrakt płytowy. Odtąd historia Kopciuszka stała się częścią legendy Mariah Carey.

Mariah była współautorką wszystkich kompozycji, jakie znalazły się na jej debiutanckim albumie zatytułowanym po prostu "Mariah Carey". I mimo że artystka nie była zbyt usatysfakcjonowana współpracą z producentami, których narzuciła jej wytwórnia to płyta osiągnęła oszałamiający sukces, a Carey stała się w Ameryce prawdziwą gwiazdą (jej popularność na świecie nie była wtedy jeszcze wielka). Album zdobył wysokie uznanie krytyki. Podziw budziły nie tylko kompozycje, ale przede wszystkim niezywkły wokal. Powszechnie twierdzi się, że skala głosu Mariah obejmuje 5 oktaw. Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że artystka może zaśpiewać 8 oktawę. Faktem jest, że w piosence "You're So Cold" osiąga 7 oktawę (co powtórzyła w dwukrotnym występie na żywo w 1991 roku - podczas wykonywania piosenki "Emotions" - wtedy również osiągnęła 7 oktawę -G#7). W ślad za komercyjnym sukcesem płyty (pierwsze miejsce albumu na Billboard Top 200, gdzie album spędził kilka tygodni plus cztery z 17 jak dotąd numerów jeden na Billboard Top 100 - "Vision of Love", "Loves Takes Time", "Someday" oraz "I Dont Wanna Cry") przyszedł sukces artystyczny - Mariah zdobyła dwie nagrody Grammy - dla debiutanta roku oraz najlepszy żeński wokal w muzyce pop (za pierwszy singiel "Vision of Love"). Kolejny album "Emotions" tylko potwierdził status Carey. Album podobnie jak jego poprzednik stał się komercyjnym i artystycznym sukcesem. Promujący krążek singiel "Emotions" zajął 1 miejsce na Billboard Top 100, co uczyniło Carey pierwszym artystą, który umieścił pięć pierwszych singli na pierwszej pozycji zestawienia. Mariah była również współproducentką tego albumu. Następne single z albumu - "Can't Let Go" (2 pozycja na Billboard Top 100), czy "Make It Happen" (5 pozycja) cieszyły się również sporym powodzeniem.

W tym czasie, mimo kilku publicznych wystąpień, ogromna trema Mariah przed występami publicznymi uniemożliwiała większą trasę koncertową. Dopiero w 1992 roku odważyła się wystąpić w MTV Unplugged i udowodniła, że jej niezwykły głos nie jest bynajmniej - jak twierdzili co niektórzy - wynikiem modulacji komputerowej. Popularność tego koncertu sprawiła, że jego zapis został wydany na płycie, zaś duet z Treyem Lorenzem w coverze piosenki Jackson 5 - "I'll be There" dotarł na szczyt zestawienia Billboardu. Pozwolił też wskrzesić muzyczną karierę Lorenza.

Podczas przygotowań do kolejnego albumu, Mariah nawiązała romans z Tommym Mottolą, który zaowocował w czerwcu 1993 roku małżeństwem. Urządzone z ogromną pompą wesele kosztowało prawie pół miliona dolarów i było wzorowane na ślubie księżnej Diany oraz księcia Karola. Krótko potem, Mariah wydała kolejny album "Music Box", który do dnia dzisiejszego pozostaje jej najlepiej sprzedającym się krążkiem. Krytycy byli zachwyceni, zaś single "Dremalover" oraz "Hero" wylądowały na 1 pozycji zestawienia Billboardu. Kolejnym albumem Mariah był świąteczny krążek "Merry Christmas" - zawierający standardowe świąteczne kompozycje, jak również autorskie kompozycje Mariah, z przebojowym "All I Want for Christmas Is You", który do dziś jest jednym z najchętniej granych przebojów w okresie przedświątecznym. Warto dodać, że album Mariah jest najlepiej sprzedającym się świątecznym albumem w historii fonografii.

W 1995 roku Mariah wydała "Daydream" -album, łączący muzykę pop z nurtem r'n'b i hip-hop. Wytwórnia niechętnie zgodziła się na zmianę muzycznego stylu Mariah, obawiając się, że zmiana stylistyki przyniesie zmniejszenie jej popularności. Niepotrzebnie, ponieważ ten album stał się najlepiej sprzedającym się krążkiem Mariah w Stanach Zjednoczonych. Single z tej płyty także trafiły na pierwsze miejsca zestawienia Billboardu, łącznie z przebojowym "Fantasy", czy "Always Be My Baby". Jednak największą popularnością cieszył się singiel "One Sweet Day", nagrany z grupą Boyz II Men. Singiel ten spędził na 1 pozycji Billboardu rekordową ilość 16 tygodni. Do dziś ten rekord nie został pobity. Album przyniósł też najlepsze recenzje w karierze Mariah ze strony krytyki, a prestiżowa i opiniotwórcza gazeta The New York Times uznała go za najlepszy album 1995 roku. Prawdą jest, że album ten pozwolił Mariah zmienić muzyczne oblicze, które z powodzeniem rozwijała w późniejszych latach kariery. Dzięki niemu też zyskała sześć nominacji do nagród Grammy.

W 1996 roku, doszło do separacji między Carey a Mottolą. I choć w prasie wizerunek małżeństwa przedstawiany był w bardzo różowych kolorach, w rzeczywistości Mariah przyznała, że małżeństwo z despotycznym i kontrolującym Mottolą było jak życie pod kloszem. W 1998 roku para rozwiodła się. Wielu wróżyło artystce szybki koniec kariery, zważywszy że to Mottola był jej głównym producentem muzycznym. Następna płyta - stworzona bez jakiegokolwiek udziału byłego męża - rozwiała wszelkie wątpliwości. "Butterfly" przyniósł nie tylko kolejne numery jeden na liście Billboardu, z "Honey", czy "My All" na czele (jej 13 numer 1), ale też nowy image - seksownej i wyzywającej kobiety. Mariah utrzymuje, że ta płyta pozwoliła jej sprawować odtąd pełną artystyczną kontrolę nad produkowanym materiałem.

Rok 1998 przyniósł składankę "#1's" zawierającą wszystkie trzynaście kompozycji artystki, które dotarły do tego czasu do 1 miejsca na liście Billboardu. W tym samym roku zaśpiewała w duecie z inną divą, do której przez większą część kariery była porównywana. Duet z Whitney Houston - bo o niej mowa - zaowocował piosenką "When You Believe", zaśpiewaną do filmu animowanego "Książę Egiptu". Piosenka zdobyła Oscara dla najlepszej piosenki roku. Była to jednak jedna z nielicznych nie autorskich kompozycji w karierze Mariah, zatem to nie ona sama otrzymała Nagrodę Akademii. Składanka największych przebojów sprzedała się jednak poniżej oczekiwań, zaś związek z latynoskim piosenkarzem Luisem Miguelem szybko dobiegł końca.

W 1999 roku, Mariah wydała szósty studyjny album "Rainbow" z przebojami "Heartbraker" i "Thank God I Found You" (oba dotarły na 1 pozycje listy Billboard, dzięki czemu Mariah stała się jedynym artystą, który umieścił każdego roku w latach 90-tych numer jeden na tej liście). Płyta jednak sprzedała się znacznie gorzej niż oczekiwano. Niektórzy krytycy zarzucali, że utwory brzmią strasznie do siebie podobnie, zaś singiel "Can't Take That Away" stał się pierwszym, który nie wszedł nawet do pierwszej 20 zestawienia najpopularniejszych singli Billboardu. Mariah oskarżała wytwórnię Sony o zbyt małą promocję płyty. Jednak najgorsze było dopiero przed nią.

Po otrzymaniu zaszczytnego tytułu Artystki Dekady od Billboardu i World Music Award dla artystki, która sprzedał najwięcej płyt, Mariah związała się kontraktem z wytwórnią Virgin. Kontrakt opiewający na 80 milionów dolarów stał się jednym z najwyższych kontraktów muzycznych w historii fonografii. Jednak w lipcu 2001 roku, świat obiegła wiadomość o załamaniu nerwowym Mariah, wywołanego najprawdopodobniej przepracowaniem. Przeżywająca kryzys artystka wywołała też mały skandal podczas występu w programie "MTV's Total Request Live" kiedy to na oczach zgromadzonej w studio i przed telewizorami publiczności zaczęła się rozbierać. Niebawem po tym zdarzeniu Mariah trafiła w stanie psychicznego wyczerpania do kliniki psychiatrycznej. Mało tego - film, w którym zagrała swoją pierwszą główną rolę (wcześniej zagrała epizod w filmie "Kawaler" z 1999 roku) i miał być wielkim wejściem artystki do kina - "Glitter" - zebrał druzgocące recenzje ze strony krytyki i był kompletnym kasowym fiaskiem. Mariah zdobyła za swoją rolę Złotą Malinę, zaś sam film był też nominowany w kilku innych kategoriach do tej nagrody. Nie lepiej poradził sobie soundtrack do filmu - zatytułowany za filmem - "Glitter". I nawet fakt, że singlowi "Loverboy" udało się dojść do 2 pozycji listy Billboardu nie poprawił notowań płyty. Wytwórnia Virgin krótko potem wypuściła na rynek krążek "the Greatest Hits", zawierający najlepsze piosenki Mariah. Płyta sprzedała się poniżej oczekiwań i szefowie wytwórni postanowili odkupić od artystki kontrakt za blisko 30 milionów dolarów. W tym czasie zmarł również na raka ojciec Mariah. Kolejny album "Charmbrecelet" (2001) nie poprawił sytuacji. Krytycy zarzucili piosenkarce, że nie używa pełnej skali głosu, zaś piosenki są mdłe i wtórne. Singiel "Through the Rain" przepadł na listach przebojów. Kolejne lata przyniosły gościnne występy w piosenkach "I Know What You Want" (2003) Busty Rhymes i "U Make Me wanna" Jadakissa, obie zyskały sporą popularność. Wydano także składankę "Remixes", zawierającą zremiksowane przeboje Mariah - to do dziś najgorzej sprzedający się album w jej karierze. Artystka nie zrezygnowała też z kina - jej drugoplanowa rola w niskobudżetowym filmie "Wise Girls" (2002), została dobrze przyjęta przez krytykę. Film jednak nigdy nie trafił do kin, a krótko po premierze na festiwalu w Sundance trafił do amerykańskiej sieci kablówek. W tym czasie zagrała też w jednym z odcinków serialu "Ally McBeal".

Prawdziwy przełom nastąpił w roku 2005, a Mariah Carey powróciła na rynek muzyczny w wielkim stylu i czymś co jest dziś określane mianem jednego z najbardziej spektakularnych comebacków w historii muzyki. Dziewiąty studyjny album - "the Emacipation of Mimi" był najlepiej sprzedającą się płytą 2005 roku w Ameryce. Po latach przyniósł także Mariah trzy nagrody Grammy - za najlepszy kobiecy wokal w piosence r'n'b i za najlepszą piosenkę r'n'b (obie za "We Belong Together") oraz dla najlepszego albumu r'n'b. Drugi singiel z płyty "We Belong Together" zajął 1 pozycję na liście Billboardu i spędził tam aż 14 tygodni! Kolejny singiel "Shake It Off" dotarł do pozycji 2 (dokładnie w tym samym czasie gdy pozycję 1 wciąż okupował "We Belong Together" - to również był kolejny rekord muzyczny na liście Billboardu). Kolejnym singlem "Don't Forget About Us" Mariah zrównała się liczbą numerów 1 na Billboard Top 100 z Elvisem Presleyem (oboje po 17 singli, lepsi są tylko the Beatles - 20 numerów 1). Mariah wciąż jednak pozostaje aktywną zawodowo artystką, więc można się spodziewać, że te statystyki szybko się zmienią. Ostatnie wielkie sukcesy Mariah sprawiły, że firma Pepsi zaproponowała jej szalenie lukratywny kontrakt reklamowy. Mariah nie tylko jednak pojawia się w reklamie, ale też stworzyła 25 dzwonków polifonicznych na własność Motoroli, z czego jeden z nich Time of Your Life można usłyszeć w reklamie. W lecie 2006 roku Mariah ruszyła w trasę koncertową "The Adventures of Mimi", a na początek 2007 roku planowana jest premiera nowego filmu z jej udziałem - "Tennessee".

Mówi się, że kariera Mariah Carey to historia Kopciuszka. Jednak biorąc pod uwagę ilość sprzedanych płyt, ponad 15-letnią obecność na rynku muzycznym i niesamowity głos można postawić tezę, że to nie przypadek, lecz ciężka praca i ogromny muzyczny talent w większym stopniu zadecydowały o spektakularnym sukcesie, jaki odniosła. Bez wątpienia to jedna z najlepszych piosenkarek w dziejach muzyki.

Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 27 marca 1970

miejsce urodzenia: Huntington, Nowy Jork, USA

wzrost: 175 cm

Złota Malina
Zdobyła Złota Malina, inną nagrodę oraz 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie zamężna: 1. Tommy Mottola (05.06.1993 - 05.03.1998, rozwód); 2. Nick Cannon (30.04.2008 - 02.11.2016, rozwód), bliźnięta: syn Moroccan Scott i córka Monroe (ur. 30.04.2011)
Ma starsze o 10 lat rodzeństwo: siostrę Alison i brata Morgana.
Wystąpiła w następujących teledyskach:
- 2001 r. - "No More Drama" - Mary J. Blige;
- 2007 r. - "Roc Boys (And the Winner Is)'' - Jay-Z.
W grudniu 1999 roku magazyn Billboard uhonorował ją tytułem "Artysta dekady".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ani jako piosenkarki, ani jako aktorki, ani jako osoby:/ Jest rozkapryszona do granic możliwości. Po prostu jej nie znoszę:/ Brrr...

Jak usłyszałem piosenkę na żywo Without You to myślałem że dostanę eksplozji,jak dla mnie jedna z najlepszych wokalistek.

Mary Carey dobry z niej MILF.

Aż się wierzyć nie chce! Wszystkiego najlepszego, Mariah! :) :***

może nawet nie najlepiej ostatnio wygląda, ale za to ma piękny głos i rewelacyjnie śpiewa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones