Mario Adorf 

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":549,"rate":7.158469945355192,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":8,"rate":8,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":8,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
7,2
549 ocen gry aktorskiej
Mario Adorf
Mario Adorf dorastał razem z matką w Niemczech w miasteczku Mayen. Jest nieślubnym dzieckiem włoskiego chirurga i niemieckiej asystentki medycznej. Swojego ojca spotkał tylko raz w życiu. Jego matka, jako kobieta samotna rozpoczęła pracę szwaczki, jednakże jej kłopoty finansowe spowodowały, iż mały Mario na kilka lat trafił do sierocińca.

Ukończył filozofię w Moguncji. Na początku lat 60. przeprowadził się do Włoch i zamieszkał w Rzymie. Po spędzeniu tam prawie 40 lat powrócił do Niemiec.

Na dużym ekranie zadebiutował rolą w niemieckim filmie "08/15" w reżyserii Paula Maya. Od tamtej pory wystąpił w wielu filmach włoskiej i niemieckiej produkcji. Podkładał też głos pod smoka w niemieckiej wersji językowej filmu "Ostatni smok". Przez krótki czas próbował swoich sił w Hollywood. Odmówił zagrania w filmie "Ojciec Chrzestny".

Prywatnie był dwukrotnie żonaty, po raz pierwszy ożenił się w latach 60., po raz drugi w roku 1985. Jego córka z pierwszego małżeństwa,Stella Adorf, również jest aktorką. Z powodzeniem działa jak pisarz - spod jego ręki wyszło kilka książek autobiograficznych. Do dnia dzisiejszego aktywnie działa w niemieckiej telewizji i teatrze.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 8 września 1930

miejsce urodzenia: Zurych, Szwajcaria

wzrost: 178 cm

dwukrotnie żonaty: 1. Lis Verhoeven (1962 - 1964, rozwód), córka Stella (ur. 29.08.1963); 2. Monique Faye Adorf (od 1985)
W 2001 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta Mayen.
W 2007 roku był członkiem jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
24 listopada 2006 roku zdobył drugie miejsce w rankingu "Unsere Besten" (2003) na ulubionego aktora Niemców wszech czasów.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych