Mia Wasikowska

7,6
19 146 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Mia Wasikowska

Nie wiecie może, czy Mia ma jakieś polskie korzenie? Bo jej nazwisko brzmi dość swojsko :)

Piranha

Podobno ma.

Piranha

na pewno słowiańskie, ale ile pokoleń wstecz - to też nie wiadomo
u nas w końcu tez są millery a zadne z nich niemcy

Leon_B_Fink

tyle, ze w Australi jest masa Polakow, ktorzy wyemigrowali w czasach PRLu, wiec to moze byc ich np wnuczka

tadabrowski

emigracja australijska to sięga zaborów, przed wojną i po wojnie nie tylko PRL, PRLowska emigracja to nowa emigracja

markin

Nowa to chyba za rządów PO, za PRL to była środkowa.

barry5800

jak najbardziej, chodziło mi o nową od tej starszej :)

barry5800

W zasadzie za rządów SLD, PiS i dopiero potem PO (liczymy od wstąpienia do Unii i otwarcia rynków pracy),
A nazwisko tej pani brzmi jak Wąsikowska....

DyletantFilmowy

Tyle, że za rządów SLD, PiS nikt nie wyjeżdżał na stałe. Ludzie po pół roku wracali zarobieni na kilka lat do przodu, a w Polsce dorabiali na bieżąco. Potem wszystko już się zaczęło sypać do reszty. Po prostu trzeba było kilku kadencji i zmian partii rządzącej by do końca wszystko rozpierniczyć w tym kraju. Na początku było przecież dużo lepiej niż w PRL, przez parę lat kwitł nawet kapitalizm, ludzie zdobywali fortuny, do póki nie wprowadzono durnych przepisów podatkowych itp.

barry5800

Poczekaj... po pierwsze - to za rządów PiS (kiedy skończył się okres ochronny dla rynków pracy) wyjeżdżali na stałe, a po drugie - wcześniej nie, bo wtedy pracowali tam na lewo i z tego powodu było więcej kłopotów

barry5800

Zresztą ta rozmowa jest bezcelowa, bo Mia jest z Australii i tam urodziła się w 1989 roku...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
DyletantFilmowy

Być może jestem z Mią rodziną ? :D

Leon_B_Fink

Tak na chłopski rozum, to raczej nie może mieć polskich korzeni zbyt wiele pokoleń wstecz, bo w końcu ma na nazwisko Wasikowska, a nie Wasikowski, czy Wasikowsky, jak wiele dziewczyn polskiego pochodzenia za granicą. O to żeby w akcie urodzenia wpisano jej nazwisko po matce, a nie po ojcu mogli zadbać raczej tylko rodzice, no może dziadkowie. Tak ja w każdym razie to widzę. :D

Julka_21

ja znam ją osobiście ..i żeby zaspokoić waszą ciekawość powiem że jest australijką chociaż można nazwać ją polką bo zna j.polski i pochodzi z polski...;)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
zuziak

Fajowo.
A to jest potwierdzenie Twych słów: http://mia-wasikowska.net/photos/displayimage.php?pid=681&fullsize=1
"Her mum, Marzena Wasikowka, 45, is a photographer who emigrated from Poland at age 12".

mara_daga

Myślę, że to tylko angielska wersja nazwiska 'Wąsikowska'. Z doświadczenia wiem, że tak może być...

mara_daga

Nosi polskie nazwisko po matce, a nie australijskie po ojcu. Brawo! :)

trivette

brawo? za co?

czarny_pan

Za polskość.

trivette

sam fakt bycia jakieś narodowości raczej nie jest powodem do braw ;)

czarny_pan

A dlaczego nie ma nazwiska po ojcu? Decyzja matki? :)

trivette

Może nie znała ojca? Może je zostawił? Powodów może być wiele.

zuziak

ahaha jasne xD kocham takich jak ty.
za krotki tss

zuziak

Australijką na Aborygenkę to nie wygląda. To nie Australijczycy tylko okupanci których należy rozróżniać po ich przodkach a w tym przypadku to Polka.

zuziak

Zuzia, to ty? :O

Julka_21

Ja wzięłam końcówkę -ski, po mężu, bo wkurza mnie przekręcanie nazwisk. Cichy to Cichy, a nie on Cichy, ona Cicha. To jest wyjątkowo durne.... W USC nikt się nawet nie pytał dlaczego chcę mieć końcówkę -ski. Dodam, że od 38 lat mieszkam w Polsce (mam 38lat) i nie mam zamiaru wyjeżdżać za granicę. Dzieci, czy to chłopiec czy dziewczynka też będą mieć -ski. A nie mąż ski, ja ska...

użytkownik usunięty
Piranha

Jej pradziadek był właścicielem niewolników na plantacji bawełny ;)

użytkownik usunięty
Piranha

A nawet jeśli, to co? Nawet jeśli ma korzenie polskie, to Polką nie jest, tylko Australijką.

Jeśli jej rodzice są Polakami, to jest Polką, nawet jeśli urodziła się z Australii. Ktoś wyżej napisał, że pochodzi z Polski, więc to dość prawdopodobne.

Offca125

Jeśli urodziła się w Australii to jest australijska polskiego pochodzenia. Narodowość ma się taką w jakim kraju się człowiek urodzi a pochodzenie zależy od tego z jakich krajów pochodza danej osoby rodzice.

Nariel_ArYarrel

Z narodowością i pochodzeniem, to nie jest tak prosto, jak piszesz. W naszym kraju nawet jeśli urodzisz się za granicą, a masz rodziców polaków, to bez żadnych problemów dostajesz obywatelstwo, a nawet bez niego jesteś traktowany prawnie jak rodak. Uznajmy więc, że jest i nasza i australijska

asienka__

tak jest. jak urodzisz się w Australii a rodziców masz Polaków to masz obywatelstwo podwójne.

warzywniak

Jej wypowiedź kiedy udzielała wywiadu o Oporze.

"I was probably a bit of a mimic when I was a kid, and I used to imitate people," explains Wasikowska of the ease with which she slides into character. "My mum is Polish, and my nana speaks with a very strong Polish accent, so that wasn't too hard to pick up. Also, in Australia we have so many American films and TV shows, it's easier for an Australian to pick up an American accent."

Jeżeli ma matkę Polkę to ma korzenie...

zuuuu

można ją spokojnie skreślić z obywateli polskich jak się występuje w takich filmach jak "Opór" to z automatu

warzywniak

Według konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a konkretnie art.31 par.1
"Obywatelstwo polskie nabywa się przez urodzenie z rodziców będących obywatelami polskimi. Inne przypadki nabycia obywatelstwa polskiego określa ustawa."
A 2.art ustawy głosi, że "Obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa."
Ponad to Art. 6. Dziecko rodziców, z których jedno jest obywatelem polskim, drugie zaś obywatelem innego państwa, nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie. Jednakże rodzice w oświadczeniu złożonym zgodnie przed właściwym organem w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia się dziecka mogą wybrać dla niego obywatelstwo państwa obcego, którego obywatelem jest jedno z rodziców, jeżeli według prawa tego państwa dziecko nabywa jego obywatelstwo.

i wszystko jasne

piernikowa_lala

Żeby uściślić (pomijając już zupełnie temat wątku)- art. 2 ustawy o
obywatelstwie polskim nie wyklucza posiadania podwójnego obywatelstwa.
Można je nabyć zgodnie z prawem innego państwa, tyle, że na gruncie prawa
polskiego taka osoba zawsze będzie traktowana, jakby posiadała tylko
obywatelstwo polskie. Nie ma tutaj więc możliwości "wyboru" sposobu
traktowania w zależności od obywatelstwa. Wiem, że to forum filmowe, nie
prawne, ale nie mogłam się powstrzymać.

A Mia jako Alicja była urocza i zgadzam się, że wygląda jak Gwyneth
Paltrow:)

mornaat

chyba Paltrowicz haha

Nariel_ArYarrel

jeśli kura zniesie jako w chlewie to świnia się nie wykluje. A co do kolonizatorów-okupantów Australii to nie są oni Australijczykami.

markin

Australia to była kolonia dla skazańców dlatego też ''Australijczycy'' niechętnie wracają do historii.
Ona nie jest polką.

Jej matka jest polką, przez kilka lat nawet mieszkała.. chyba w Lublinie.

Ewela1130

https://www.youtube.com/watch?v=f3SLDQABCDQ ( od 2:45) w Szczecinie

Piranha

I co? Teraz będziecie się podniecać bo ktoś miał polskiego przodka?

mkskala

Nie widzę żeby się ktoś tutaj podniecał? Nie wylobrzymiaj. Po prostu miło widzieć, że ktoś kto w jakimś stopniu związany jest z Polską robi światową karierę.

zuuuu

Mama Conchity Campbell też jest z Polski

zuuuu

A dziadek Marylina Mansona był Kaszubem. :P

zuuuu

Nie dość, że ktoś związany z Polską robi światową karierę, to jeszcze wystąpiła jako główna bohaterka u boku Johnny'ego Depp'a :D (Ja go bardzo lubię :) )
Pozdrawiam ;]

zuuuu

LOL

zuuuu

Poznałam ją, gdy była dzieckiem, mieszkała wówczas w moim rodzinnym mieście , w moim kochanym Szczecinie, dokładnie na Pomorzanach. To był 1998 lub 1999 rok. Wówczas Mia nie gościła, ale napewno mieszkała w Szczecinie. Nie wiem też ile to trwało… Niedługo potem sama też wyprowadziłam się z Polski...

mkskala

Zgadzam się z Tobą. Najlepiej widać po komentarzach polski kompleks niższości. Wystarczy, ze kogoś wymienią w napisach końcowych i już jest radocha. Polski papież, Małysz, teraz Justyna Jakaśtam na igrzyskach "Łaaaał...Jednak nie jesteśmy tacy do d.. na jakich wyglądamy".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones