Michèle Morgan 

Simone Renée Roussel

7,8
287 ocen gry aktorskiej
Michèle Morgan
Francuska aktorka. Początek kariery miała jak z hollywoodzkiego filmu: ucieczka z domu rodzinnego w Dieppe, po zajęciu 2 miejsca w konkursie piękności, w nadziei podbicia Paryża. Udało się po kilku małych rólkach dostrzegł ją odkrywca gwiazd M. Allegret i powierzył główną rolę w "Zgrzeszyłam", a następnie w "Zbłądziłam". Stworzyła wówczas typ kobiety-dziecka, nieświadomej swej funkcji kobiety fatalnej, wynikłej z władzy posiadanej nad mężczyznami. Gwiazdą stała się dopiero w "Ludziach za mgłą". Jej wizerunek smutnej piękności o jasnych oczach i dramatycznym głosie stał się ucieleśnieniem kobiecości idealnej, zawsze wymykającej się mężczyźnie. Podobną postać stwarzała potem wielokrotnie z sukcesem w: "Muzykantach nieba", "Rodzinie Froment"; z mniejszym powodzeniem w USA, gdzie spędziła wojnę m.in. "Podróż do Marsylii". Po powrocie do Francji największy rozgłos przyniosła jej rola niewidomej sieroty w "Symfonii pastoralnej". Jeszcze przez dekadę zachowała ogromną popularność, dzięki rolom w filmach: "Oczami wspomnień", "Minuta zwierzeń", "Szklany zamek", "Odrodzeni", "Wielkie manewry", "Kwiat nocy". Utraciła blask wraz z nowofalowym kresem kina francuskiej jakości. Po dowcipnej roli w "Beniaminie, czyli pamiętnik cnotliwego młodzieńca" pojawiała się na ekranie sporadycznie.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 29 lutego 1920

data śmierci: 20 grudnia 2016

miejsce urodzenia: Neuilly-sur-Seine, Francja

wzrost: 163 cm

Złota Palma
Zdobyła Złota Palma, inną nagrodę
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie zamężna: 1. William Marshall (15.09.1942 - 05.05.1949, rozwód), syn Mike (ur. 13.09.1944); 2. Henri Vidal (06.02.1950 - 10.12.1959, jego śmierć); 3. Gérard Oury (1960 - 19.07.2006, jego śmierć)
Była brana pod uwagę do roli Ilsy Lund w filmie "Casablanca". Postać tę zagrała Ingrid Bergman.
Kandydowała do roli Liny McLaidlaw Aysgarth w filmie "Podejrzenie". Postać tę zagrała Joan Fontaine.
W 1971 roku była przewodniczącą jury na 24. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (Francja).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

ale za młodu to cud kobieta była!

Michèle Morgan, aktorka znana z takich filmów, jak "Ludzie za mgłą" czy "Symfonia pastoralna", nie żyje. Zmarła 20 grudnia. Morgan miała 96 lat.

Cudowna kobieta - niech spoczywa w pokoju [*] [*] [*]

Spoczywaj w pokoju.

NR.25 (863 ) z dnia 20 CZERWIEC 1965R. MAM DLA KONESERA