Ingrid Bergman I

8,5
4 577 ocen gry aktorskiej
Ingrid Bergman I
Urodziła się w Sztokholmie w 1915 roku. Początkowo grywała tylko niewielkie role w szwedzkich produkcjach. Przełomem w jej karierze okazał się film "Intermezzo", w którym zagrała pianistkę zakochaną w starszym, żonatym skrzypku. Rolą tą zwróciła na siebie uwagę Davida O. Selznicka, amerykańskiego producenta, który postanowił zrobić remake tego filmu i w tym celu zaprosił Ingrid do Hollywood. Film odniósł sukces, a Bergman podpisała siedmioletni kontrakt z Selznickiem.

Zagrała w wielu dobrych filmach - wystarczy wymienić chociażby takie tytuły, jak "Doktor Jekyll i pan Hyde", "Komu bije dzwon" czy "Joanna d'Arc". Najsłynniejszym dziełem z udziałem Ingrid Bergman jest niewątpliwie "Casablanca" - jeden z najsmutniejszych dramatów w historii kina, w którym aktorka partnerowała Humphrey'owi Bogartowi. Amerykańska Akademia Filmowa przyznała Ingrid statuetki Oscara za role w filmach: "Gasnący płomień", "Anastazja" i "Morderstwo w Orient Expressie". 

Życie osobiste aktorki było dość burzliwe. W 1949 roku opuściła męża Pettera Lindströma i córkę Pię, aby związać się z włoskim reżyserem Roberto Rossellinim. Owocami ich miłości są dzieci (Robertino, Isotta i Isabella) oraz filmy, które razem nakręcili. Po dziewięciu latach wspólnego życia, Ingrid i Roberto rozstali się. Aktorka poślubiła producenta teatralnego Larsa Schmidta, z którym rozwiodła się w 1975 roku. Jej ostatnią rolą była postać izraelskiej pani premier, Goldy Meir, w filmie dla telewizji "A Woman Called Golda", za którą otrzymała nagrodę Emmy. Ingrid Bergman zmarła w dniu swoich urodzin, w wieku 67 lat,  po długotrwałej walce z rakiem.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 29 sierpnia 1915

data śmierci: 29 sierpnia 1982

miejsce urodzenia: Sztokholm, Szwecja

wzrost: 175 cm

Oscar
Zdobyła 3 nagrody Oscar, 17 innych nagród oraz 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
trzykrotnie zamężna: 1. Aron Petter Lindström (10.07.1937 - 01.03.1950, rozwód), córka Pia (ur. 20.09.1938); 2. Roberto Rossellini (24.05.1950 - 07.11.1957, rozwód), 3 dzieci: syn Roberto (ur. 02.02.1950), bliźniaczki Isabella i Isotta (ur. 18.06.1952); 3. Lars Schmidt (21.12.1958 - 1975, rozwód)
Od jej imienia nazwano różę.
Na jej pogrzebie zagrano piosenkę z filmu "Casablanca" pt. "As time goes by".
Jej romans z fotografem wojennym Robertem Capa był podstawą dla scenariusza filmu "Okno na podwórze".
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Na głowę bije Marilyn i inne tego pokroju

nie znam drugiej osoby, która by zmarła w dniu urodzin

I ZMARŁA W TYM SAMYM DNIU I MIESIĄCU 24 LATA TEMU

Właśnie przeczytałam biografię Ingrid Bergman i jest tam informacja,że zostawiła pierwszego męża Arona dla reżysera Roberta Rosseliniego.Jestem tam informacja,że poznając Roberta była już tylko formajnie żoną Arona.Panowie senatorowie z USA prawie ją "ukamieniowali" i bardzo długo była niemile widziana.
Była na tyle w...

więcej

Zachwyciła mnie

użytkownik usunięty

w filmie "Urzeczona". Po prostu kunszt aktorstwa. Dorównała Peck'owi. Naprawdę cudownie się ich oglądało. Przyrównując jej udział w tym filmie do debiutu w "Casablance" wybrałabym jednak dzieło Hitchcock'a. Cudowna kobieta! :)