Michael Curtiz 

Manó Kaminer

7,8
761 ocen pracy reżysera
Michael Curtiz
Michael Curtiz a właściwie Manó Kertész Kaminer jest uważany obecnie za jednego z najwybitniejszych twórców światowego kina. Urodził się w 1886 r. w Budapeszcie i tam też w roku 1906 uzyskał dyplom w Szkole Sztuki Dramatycznej. Swój pierwszy film Kaminer zrealizował w roku 1912. Rok później artysta wyjechał na studia do Danii, doskonalił swój warsztat artystyczny nie tylko na zajęciach teoretycznych, ale również pracując jako asystent reżysera i aktor. W 1914 Curtiz powrócił na Węgry, gdzie pracował aż do zakończenia I Wojny Światowej. W sumie na Wegrzech Kaminer zrealizował 38 filmów i uważany jest za jednego najwybitniejszych i najbardziej wykształconych twórców węgierskiego kina niemego. W 1919 r. artysta przeniósł się do Austrii a później do Niemiec. Niestety i w tych krajach nie dane mu było osiąść na dłużej. Na początku lat 20. Curtiz rozpoczyna wędrówkę po różnych krajach Europy, w których reżyseruje kolejne filmy. W końcu w 1926 r. przybywa do Stanów Zjednoczonych, gdzie jeszcze w tym samym roku otrzymuje posadę w wytwórni Warner Bros, z którą pozostanie związany przez długie lata swojego życia. W latach 30. i 40. Curtiz tworzy swoje najwybitniejsze filmy: "Yankee Doodle Dandy", "Angels with Dirty Faces", czy "Szarża lekkiej brygady". W 1944 r. artysta został uhonorowany Oscarem dla najlepszego reżysera za obraz "Casablanca", który dziś uważany jest za film kultowy i ponadczasowy. Michael Curtiz zmarł 10 kwietnia 1962 r. w Hollywood w stanie Kalifornia.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 24 grudnia 1886

data śmierci: 10 kwietnia 1962

miejsce urodzenia: Budapeszt, Austro-Węgry, (obecnie Węgry)

wzrost: 175 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Lucy Doraine (do 1923, rozwód), córka Kitty (ur. 25.11.1915); 2. Bess Meredyth (od 07.12.1929 do jego śmierci)
Zmarł w Los Angeles (Kalifornia, USA) na raka. Został pochowany na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Glendale (Kalifornia, USA).
W 1929 roku zaadoptował syna Johna Meredytha Lucasa.
Służył w armii austro-węgierskiej podczas I wojny światowej, w której został ranny.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

W roku 1928 podczas realizacji filmu Arka Noego reżyser Michael Curtiz zdecydował się sfilmować scenę potopu w studio bez posługiwania się miniaturami, z użyciem dużej liczby statystów (wśród których znalazł się młody aktor z Iowy, Marion Morrison), którzy nie zostali ostrzeżeni, że zaraz zaleje ich kilkanaście ton...

1. Yonkee doodle dandy
2. Casablanca
3. Robin Hood
4. Aniołowie o brudnych twarzach

...z punktu widzenia, po latach, są naprawdę zabawne. Weźmy choćby Curtiza, który był mężem Lili Damity, która potem poślubiła... Errola Flynna, z którym Curtiz współpracował. Sytuacja druga - Margaret Sullavan, żona Williama Wylera, swego czasu także żona Henry'ego Fondy, który grał w filmie Wylera "Jezebel"....

Po pierwsze - Curtiz, jeden z absolutnie najklasyczniejszych reżyserów, który stwozrył jedne z absolutnie najklasyczniejszych dzieł ma tylko 1 komentarz ( i do tego o bajce pokemonów (??) + teraz mój)

Po drugie - wcale nie był jakimś geniuszem kina, a jednak udało mu się stworzyć najlepszy film w historii (wielu tak...

więcej

Ankieta na najlepszego reżysera. Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones