Michele Placido 

7,9
786 ocen gry aktorskiej
Michele Placido
Włoski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny Michele Placido urodził się 19 maja 1946 roku w Ascoli Satriano, Foggia, Apulii. Pochodzi z ubogiej i wielodzietnej rodziny. Miał kłopoty z dyscypliną klasztornej szkoły, dokąd posłała go rodzina. W wieku 18 lat zgłosił się ochotniczo do pracy w policji, gdzie pracował przez trzy lata. Wstąpił do słynnej szkoły filmowej Centro Sperimentale di Cinematografia w Rzymie. W 1969 roku zadebiutował na scenie w Szekspirowskiej sztuce "Sen nocy letniej". Na ekranie pojawił się po raz pierwszy w komedii Carlo Di Palmy "Teresa la ladra" (1972). Popularność zdobył rolą Giovanni'ego w melodramacie Mario Monicelli "Romans jakich wiele" /Romanzo popolare/ (1974) u boku Ornelli Muti. Postać Paolo Passeri w komedii satyrycznej Marco Bellocchio "Marsz triumfalny" /Marcia trionfale/ (1976) przyniosła mu nagrodę Srebrnej Taśmy, którą potem otrzymał jeszcze za rolę Mario Aloia w dramacie "Pizza Connection" (1985) Damiano Damiani. Stał się laureatem Srebrnego Niedźwiedzia nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za rolę w dramacie "Ernesto" (1979) Salvatore Samperi.

Dla jego życia osobistego najważniejszy był jednak film Bruna Gaburro "Rodzinne grzechy" /Peccati in famiglia/ (1975), w którym grał obok Simonetti Stefanelli, z którą się związał, a owocem ich zwiążku jest córka Violante Placido (ur. 1977r.).

Telewizyjna rola komisarza Corrado Cattani'ego w czterech częściach serialu "Ośmiornica" (1984, 1985, 1987, 1989) uczyniła z niego gwiazdę o międzynarodowym rozgłosie. A sukces odsunął w cień inne role filmowe, także osiągnięcia sceniczne w klasycznym repertuarze.

W 1990 roku zadebiutował jako reżyser filmu "Pummarò". W 1995 roku odebrał nagrodę Special David za reżyserowany przez siebie dramat "Podróż zwana miłością" /Un Eroe borghese/, w którym też zagrał rolę Silvia Novembre. Natomiast za film "Del perduto amore" (1998), którego był reżyserem, scenarzystą i odtwórcą roli Dona Gerardo, na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1998 roku odebrał FEDIC Award.

To dzięki Michele Placido kariera aktorska Asi Argento nabrała rozpędu od momentu, gdy zagrała w dramacie "Le Amiche del cuore"(1992), którego scenarzystą i reżyserem był właśnie Placido. Zagrał w nim także postać Padre di simona.

Nadany w 2000 roku przez telewizję RAI oraz stację komercyjną Silvio Berlusconiego - Mediaset - dwuodcinkowy film telewizyjny o włoskim kapucynie z klasztoru San Giovanni Rotondo w Foggii, który nosił przez prawie pięćdziesiąt lat stygmaty - pt. "Ojciec Pio" /Padre Pio - Tra cielo e terra/ (2000) w reżyserii Giulio Base z Michele Placido w roli głównej, obejrzało kilkanaście milionów widzów.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 19 maja 1946

miejsce urodzenia: Ascoli Satriano, Włochy

wzrost: 185 cm

Srebrny Niedźwiedź
Zdobył Srebrny Niedźwiedź, 6 innych nagród oraz 14 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Simonetta Stefanelli (do 1994, rozwód), 3 dzieci: córka Violante (ur. 01.05.1976), syn Michelangelo (ur. 1990), syn Brenno (ur. 23.08.1991); 2. Federica Vincenti (od 14.08.2012), syn Gabriele (ur. 2006)
Był jednym z członków jury obradującego podczas 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2006 roku.
Studiował aktorstwo w Accademia Nazionale d'Arte Drammatica w Rzymie (Włochy).
Ze związku z Virginie Alexandre ma syna Inigo (ur. 1988).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ale chyba dla wszystkich na zawsze pozostanie komisarzem Cattani!

Za rolę komisarza w serialu "Ośmiornica" powinien dostać Oscara.Scena,gdy go "rozstrzeliwują" pod ścianą po wyjściu ze szpitala (o ile dobrze pamiętam) jest wg.mnie jedną z najbardziej wzruszających scen filmowych.

absolutnie rewelacyjny, skupia na sobie uwagę widzów jednym gestem

Charyzmatyczny, bezkompromisowy policjant z "Ośmiornicy" - dla mnie zawsze nim będzie. :-)

i ona mowi a teraz bedziemy sie kochac....

fenomalnie poetyckie to bylo.......

co to za film??
chyba nie osmiornica? sezon pierwszy przegldaalenm i nie bylo tam tego