Neill Blomkamp

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/615472/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":1607,"rate":7.769135034225265,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":true,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"/person/ajax/roles/615472/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":688,"rate":7.132267441860465,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/615472/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":60,"rate":7.833333333333333,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":6,"name":"actors","above5p":false,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/615472/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":10,"rate":6.6,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/615472/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":2,"rate":4.5,"desc":"oceny","profession":"materiałów do scenariusza"}}]
7,8
1 607 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Neill Blomkamp
 • Dotychczas Neill stworzył niewiele filmów, ale mam wrażenie, że każdy z nich (Dystrykt 9, Elizjum i Chappie) ma mnóstwo wspólnych pierwiastków.
  1. Sharlto Copley, który we wszystkich powyższych filmach gra główne role
  2. Próba uczłowieczenia nieczłowieka (w Dystrykcie obcy zostali przedstawieni jako ktoś niegroźny dla człowieka i tak naprawdę ludzie wyszli na potworów - i to samo w ,,Chappie", gdzie tytułowy bohater miał dobre ,,serce'', a to ludzie byli tymi złymi)
  3. Przemiana człowieka w formę nieczłowieczą (w Dystrykcie główny bohater na końcu zmienia się w obcego, w Elizjum ciągle dochodzą nowe ,,części", a w Chappim świadomość bohatera zostaje przeniesiona do ciała robota)
  4. Otwarte zakończenie, sugerujące kolejne części (i w Dystrykcie i w Chappim)
  5. Filmy ,,Dystrykt" i ,,Chappie" mają miejsce w Johanesburgu - wiem, że reżyser stąd właśnie pochodzi, ale widać wyjątkowe przywiązanie do tego miasta
  6. Ogólna tematyka filmów - sci-fi, z czego nawet bardziej science (może poza Dystryktem, w którym sci = fi)

  Mam wrażenie, że to bardzo określony artysta, który krąży wokół jednego i tego samego, ale przedstawia to w różnych formach. Żeby się nie okazało, że jego kolejne kilka filmów znów pokryje się z poprzednimi.

 • lenag Dokładnie, i we wszystkich podobna tematyka - próba "wybrudzenia" klasycznych tematów sf (obcy / nowoczesna technologia) w brudzie slumsów pokrytych graffiti znanych ze świata realnego.
  Co do Johannesburga to umieszczenie dwóch filmów w tej lokalizacji jest dla mnie dosyć płytkie - tak jakby reżyser krzyczał do widza "Hej, zobaczcie z tamtąd pochodzę! Widzicie?" a widz ma ochotę odpowiedzieć "No dobra, już wiemy, nie musisz powtarzać. Nie znasz innych miejsc ?!"