Neill Blomkamp 

7,7
2 152 oceny pracy reżysera
Neill Blomkamp
Neill Blomkamp urodził się 17 września 1979 w Johannesburgu (RPA) podczas panowania reżimu aperthide, co wpłynęło na tematy podejmowane w jego twórczości. W wieku 16 lat rozpoczął pracę jako animator pod szyldem firmy „Deadtime” kierowanej przez Simona Hansena i Sharlto Copleya. Dwa lata później wraz z rodziną przeniósł się do Kanady, gdzie rozpoczął naukę w Vancouver Film School.

Od 2003 roku pracuje jako grafik od efektów specjalnych dla firm takich jak Embassy Visual Effects czy Rainmarker Digital Effects, wcześniej realizując takie projekty jak „Next century in Aviation” czy „The Future of the Automobile” (2004).

Przełomowym okazał się dla Blomkampa rok 2007, w którym został zaangażowany jako reżyser do stworzenia trylogii krótkometrażowych filmów osadzonych w uniwersum gry „Halo”, obecnych znanych jako „Landfall”. Miały one promować trzecią odsłonę „Halo”.

Efekt był na tyle dobry, iż Blomkamp został wytypowany do wyreżyserowania pełnometrażowej adaptacji „Halo”. Realizacja filmu została co prawda zawieszone, ale producent Peter Jackson zdecydował się sfinansować debiut filmowy Blomkampa oparty o jego wcześniejszą krótkometrażówkę – „Alive in Joburg”.

Efektem współpracy Jacksona i Blomkampa jest „District 9” mający swoją, światową premierę 13 sierpnia 2009. Obecnie Neill pracuje nad kolejnym projektem z gatunku S-F, tym razem jednak bez wsparcia Jacksona.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 17 września 1979

miejsce urodzenia: Johannesburg, RPA

wzrost: 180 cm

żona Terri Tatchell, dziecko
Uważa, ze gry tworzone na podstawie filmu oraz filmy na podstawie gier są słabe, dlatego nie chciał, aby powstała gra na podstawie jego filmu "Dystrykt 9". Sam jednak miał początkowo zrealizować film na podstawie gry "Halo", ponieważ sądził, iż może zmienić ten trend.
Początkowo miał zająć się realizacją filmu na podstawie gry "Halo" wraz z Peterem Jacksonem. Powstało nawet kilka minut materiału, jednak Blomkamp i Jackson zrezygnowali z projektu i zajęli się filmem "Dystrykt 9".
Przed debiutem filmowym wyreżyserował kilka reklam telewizyjnych dla produktów takich jak "Nike" ("Crab" w 2003 i "Evolution" w 2004), Citroën C4 ("Alive with technology" 2004) czy napoi "Gatorade" ("Rain" 2006)
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Mistrzu Neillu, WTF with U. Od 4 lat żadnego filmu, nie licząc fajnych animacji. Kręć coś, w ciemno pójdę do kina i kupię bluraya.

Byłem "zauroczony" Dystryktem 9, Elizjum był wg. mnie dobry filmem, ale to co pokazał Chappie.... mistrzostwo, i to wcale nie za duże pieniądze, jednak Hollywood tego nie pokochało, skazało go na można by powiedzieć porażkę..... puste Hollywood oczekiwało drugiego Michaela Baya- mistrza rozpierduchy na ekranie, owszem,...

więcej

Jak to jest, że filmy Blomkampa wsparte tak niewielkim budżetem mają takie dobre efekty specjalne? Mam na myśli zarówno krótkometrażowe filmy, Dystrykt 9 (30 mln) i Chappie (45 mln).

...zapraszam do lektury shortów spod strzechy jego studia:
1. RAKKA https://www.youtube.com/watch?v=VjQ2t_yNHQs
2. FIREBASE https://www.youtube.com/watch?v=Tm0V24IEHao
3. ZYGOTE https://www.youtube.com/watch?v=pKWB-MVJ4sQ&has_verified=1

Filmweb przysnął. Gdzie najnowszy projekt Blomkampa? Wygląda całkiem zacnie, chociaż po "Elizjum" i "Chappie" już mu nie ufam.

https://www.youtube.com/watch?v=zoiezEB9n2Q

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones