Niki Caro 

[{"id":2,"name":"director","above5p":true,"career":{"name":"reżyserka"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":486,"rate":6.588477366255144,"desc":"ocen","profession":"pracy reżysera"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzystka"},"ranking":{"name":"Scenariuszy","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":12,"rate":7.75,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}}]
6,6
486 ocen pracy reżysera
Niki Caro
Niki Caro urodzona w 1967r Wellington w Nowej Zelandii. Jest reżyserem oraz scenarzystką. Niki Caro została w 2005 roku uznana przez magazyn "Fade In" za jedną ze stu osób w Hollywood, które trzeba znać.
Swój pierwszy film Caro nakręciła w 1994 roku. Był to krótkometrażowa historia miłosna "Sure to Rise" wyświetlana w ramach konkursu na festiwalu filmowym w Cannes. Zaraz potem wyreżyserowała dla telewizji dramat "The Summer the Queen Came", będący przekonującym spojrzeniem na życie na przedmieściu. Dwa lata później podjęła temat obuwia jako fetyszu w krótkometrażowym "Footage". Film znalazł się w oficjalnej selekcji na festiwalu w Wenecji. W 1998 roku Caro zadebiutowała w fabule filmem "Memory & Desire" który był jednym z zaledwie siedmiu obrazów wyświetlanych w ramach Tygodnia Krytyków w Cannes. Został uznany za najlepszy film 1999 roku w Nowej Zelandii. Dwa lata później była jedną z reżyserek serialu "Mercy Peak". Ale prawdziwy sukces przyszedł w 2002 roku. Nakręciła wówczas "Jeźdźca wielorybów" który przyniósł jej m.in. nominację do Złotej Muszli w San Sebastian, nagrodę publiczności w Toronto i Sundance, dziecięcą nagrodę BAFTA oraz nagrodę jury w Sao Paulo.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1967

miejsce urodzenia: Wellington, Nowa Zelandia

Independent Spirit
Zdobyła Independent Spirit, 3 inne nagrody i 7 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
  • jeździec wielorybów był po prostu niesamowity!!!!!!

    1
    2
    • Fenomen reżyserka tak klimatycznych filmów jak Jeździec wielorybów, Azyl, Daleka północ czy Mulan a także 1 odcinka serialu Ania nie Anna. Mój Top 3 reżyserów obok Tomma Moora i Andrieja Tarkowskiego. Gorąco polecam filmy tej bajecznej Nowozalandki!