Nikita Michałkow 

Nikita Michałkow-Konczałowski

8,0
1 390 ocen gry aktorskiej
Nikita Michałkow
Nikita Michałkow, którego dziś nazywa się "rosyjskim Spielbergiem", urodził się w Moskwie. Jego ojciec, Siergiej Michałkow, był poetą komunistycznym, autorem słów do narodowego, sowieckiego hymnu, a także autorem bajek dla dzieci, a matka, Natalia Konczałowska, także była poetką, córką sławnego malarza Piotra Konczałowskiego. Michałkow znany jest nie tylko jako reżyser, ale także jako aktor, autor scenariuszy i producent. W pamięci widzów zapisuje się głównie jako twórca wspaniałych, spektakularnych filmów, przepełnionych nostalgicznymi krajobrazami piękna rosyjskiej ziemi, głoszących proste prawdy życia, ale także hołdujących szlachetnym rosyjskim wartościom, przywołujących chlubne tradycje dawnej przedkomunistycznej Rosji.
Obdarzony przez los urokiem osobistym, dwiema żonami i gromadką dzieci chętnie grywa w filmach i angażuje swoją rodzinę do własnych filmów; jako aktor pojawił się w około 40 filmach (m.in. w "Pięknej nieznajomej", "Cyruliku Syberyjskim", "Rewizorze" i "Psie Baskerville'ów")
Jest patriotą, który opiewa w swoich filmach piękno ojczyzny i często idealizuje Rosję z ramienia partii Wiktora Czernomyrdina Michałkow.
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 21 października 1945

miejsce urodzenia: Moskwa, ZSRR, (obecnie Rosja)

wzrost: 187 cm

Złoty Lew
Zdobył Złoty Lew, 11 innych nagród oraz 19 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Anastasiya Vertinskaya (od 06.03.1967, rozwód), syn Stepan (ur. 24.09.1966); 2. Tatyana Mikhalkova, 3 dzieci: Anna (ur. 14.05.1974), Artyom (ur. 08.12.1975) i Nadezhda (ur. 27.09.1986)
Jest synem pary literatów: Natalii Konczałowskiej i Siergieja Michałkowa.
W 1971 roku ukończył studia w zakresie reżyserii we Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii WGIK (obecnie Wszechrosyjski Państwowy Instytut Kinematografii im. Siergieja Apolinariewicza Gierasimowa) w Moskwie (ZSRR, obecnie Rosja).
Ma dwoje starszego rodzeństwa: brata Andrieja (ur. 1937) i przyrodnią siostrę Jekatierinę (ur. 1931).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Na filmwebie żona Michałkowa nazywa się Mikhalkova. Nigdy nie zrozumiem powodu używania angielskiej transkrypcji rosyjskich nazwisk, do tego tak niekonsekwentnie. Ponoć sami Rosjanie czasami tak chcą, nawet jeśli, to co? Jesteśmy w Polsce.

Genialna postać

użytkownik usunięty

"Spaleni słońcem" - absolutne arcydzieło, genialny jako reżyser i genialny jako aktor. To niespotykane połączenie, ale w tym filmie wszystko zagrało tak jak powinno być. Michałkow perfekcyjnie snuje opowieść, opartą na spokojnej narracji, a beztroskie, fantastyczne zdjęcia są nie do pobicia. Aktorsko niewiele filmów...

więcej

1: Spaleni słońcem 10/10
2: Dwunastu 9/10
3: Cyrulik syberyjski 8/10

Na razie tyle ;p

Proszę administratorów tej strony o umieszczeniu informacji iż za film Spaleni Słońcem Pan Michałkowa został nagrodzony oscarem pokonując miedzy innymi Anga Lee i Gérarda Corbiau reżysera Farinelliego.

jw
Inni rezyserzy maja takowe
No i kiedy zostanie dodana informacja o Nagrodach Nika?
Nawet filmweb musi byc oficjalnie rusofobiczny?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones