[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/3226/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":3780,"rate":7.935449735449735,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/3226/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":2,"rate":9,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"/person/ajax/roles/3226/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":2,"rate":3,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
7,9
3 780 ocen gry aktorskiej
Nikolaj Lie Kaas
Nikolaj Lie Kaas urodził się 22 maja 1973 roku w Glostrup jako jedyne dziecko swoich znanych rodziców: aktora Prebena Kaasa i pisarki też aktorki Anne Mari Lie. W 1991 roku zadebiutował jako siedemnastolatek w produkcji Sørena Kragh-Jacobsena pt. "Chłopcy Świętego Piotra" i od razu zdobył dwie duńskie statuetki filmowe za swoją rolę (nagroda Bodil i Robert). Ukończył Państwową Szkołę Teatralną w Kopenhadze, gdzie podczas studiów został zauważony i jeszcze przed ich zakończeniem otrzymał role w Teatrze Królewskim w klasycznych sztukach Holberga, Ibsena i Waltera Scotta. Od tego czasu rozwijała się jego kariera teatralna w innym duńskich teatrach, ale nie przestawał również grać na większym ekranie.

Sławę i uznanie przyniosła mu rola w dziele Larsa von Triera "Idioci", za którą również zdobył nagrodę duńskich krytyków filmowych - Bodil. Kolejne ważniejsze obrazy w jego karierze to: "Błyskające światła", "Et rigtigt menneske", "Otwarte serca", "Jabłka Adama" oraz "Dirch". Warto zauważyć, że Lie Kaas jako jedyny aktor w historii zdobył trzy nagrody Bodil przed ukończeniem trzydziestu lat. Aktor próbował także sił na arenie międzynarodowej w produkcjach: "Anioły i Demony", "Niewygodna prawda" czy też "System". Jego filmografia jest jednak dużo bogatsza, a obrazy, w których gra są reżyserowane przez najlepszych duńskich reżyserów. Na swoim koncie aktor ma już kilkanaście statuetek za różne role. Prywatnie Nikolaj Lie Kaas jest mężem charakteryzatorki oraz dziennikarki Anne Langkilde i ojcem dwóch córek.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 22 maja 1973

miejsce urodzenia: Glostrup, Dania

wzrost: 188 cm

żona Anne Langkilde (od 01.08.2008), 2 córki: Gerda Sofie (ur. 2006) i Esther Marie (ur. 2010)
Jego rodzicami są Preben Kaas i Anne Marie Lie.
W 2003 roku otrzymał tytuł "Shooting Star" przyznawanym przez European Film Promotion.
Ukończył National Theater School w Danii w  1998 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych