Guillermo del Toro 

Guillermo del Toro Gómez

7,2
5 672 oceny scenariuszy
Guillermo del Toro
Guillermo del Toro urodził się 9 października 1964 roku w Guadalajarze w Meksyku. Jest magistrem tamtejszego uniwersytetu. Początkowo pracował pod kierunkiem zdobywcy Oscara, specjalisty do spaw makijażu i efektów specjalnych, Dicka Smitha, później założył własną firmę, Necropolis, zajmującą się tymi dziedzinami sztuki filmowej. Na początku swej kariery del Toro produkował i reżyserował wiele produkcji dla meksykańskiej telewizji, m.in. seriale. W 1985 roku, w wieku 21 lat, wyprodukował film "Dona Herlinda i jej syn", którego reżyserem był Jaime Humberto Hermosillo. Del Toro zdobył nagrodę krytyków na festiwalu filmowym w Cannes w 1992, a także dziewięć nagród w ojczystym kraju, za swój debiut fabularny "Cronos". Od tego czasu jego nazwisko stało się szeroko znane. Później nakręcił "Mutanta", którego był także współscenarzystą. W filmie udział wzięli Mira Sorvino, Jeremy Northam, Josh Brolin i Charles Dutton. Kolejnym obrazem twórcy był hiszpańskojęzyczny horror "Kręgosłup diabła", w którym wystąpili Eduardo Noriega, Marisa Paredes i Federico Luppi. Film powstał jako koprodukcja firmy del Toro, Tequila Gang, z firmą Pedro Almodovara, El Deseo. Rok później reżyser rozpoczął swoją pracę w Hollywood - stanął za kamerą takich produkcji jak "Blade: Wieczny łowca II" czy "Hellboy". W 2006 na ekrany kin wszedł "Labirynt fauna" z Ivaną BaqueroSergi Lópezem, za który del Toro po raz pierwszy był nominowany do Oscara. Wkrótce napisał scenariusze do trylogii "Hobbita", "Pacific Rim" czy "Crimson Peak. Wzgórze krwi". Przełom w jego karierze nadszedł wraz z produkcją "Kształt wody", która przyniosła twórcy m.in. nagrodę Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych, statuetkę Critics Choice, BAFTĘ, Złoty Glob i dwie Nagrody Akademii (za najlepszy film - wygrywając m.in. z obrazem "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" i dla najlepszego reżysera).
Zobacz pełny opis

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 9 października 1964

miejsce urodzenia: Guadalajara, Meksyk

wzrost: 178 cm

Oscar
Zdobył 3 nagrody Oscar, 21 innych nagród oraz 58 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Lorenza Newton (1986 - 2017, rozwód), 2 dzieci: syn Daniel i córka Marisa; 2. Kim Morgan (od 05.2021)
Zrezygnował z wyreżyserowania filmu "Blade: Mroczna trójca", aby pracować na planie swojego wymarzonego projektu, jakim był "Hellboy". Ostatecznie za kamerą stanął więc scenarzysta David S. Goyer.
Odrzucił propozycję wyreżyserowania filmu "Harry Potter i Książę Półkrwi". Ostatecznie angaż otrzymał David Yates.
Zaoferowano mu reżyserię filmu "I stanie się koniec", jednak odrzucił propozycję. Ostatecznie angaż otrzymał Peter Hyams.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

A teraz grzecznie podejdź do Nolana, przeproś i oddaj mu Oscara za reżyserkę.

Może po takim sukcesie Kształtu wody w końcu del Toro dostanie pieniądze (i wolność artystyczną) na nakręcenie swojego projektu marzeń? Oby, oby :)

Ranking filmów Del Toro.

użytkownik usunięty

Jedziemy:

1.Labirynt Fauna
2.Hellboy II - Złota armia
3.Hellboy
4.Cronos
5.Blade II
6.Kręgosłup diabła
7.Mimic

Jego najlepszy, najbardziej dopracowany film.

Jest to reżyser krążący między Meksykiem,Europą i Hollywood ponieważ z jednej strony kręci mroczne horrory hiszańskojęzyczne a z drugiej hollywoodzkie.Uważam że jego najlepszy film to Crimson Peak gdzie połączenie melodramatu z horrorem świetnie mu wyszło.Jego wadą jest fakt że przesadza z efektami szczególnie w...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones