Lars von Trier 

Lars Trier

7,7
4 337 ocen pracy reżysera
Lars von Trier
Słynny reżyser skandynawski, którego twórczość odmieniła oblicze kina lat 90. Zaczynał od amatorskich filmów, realizowanych kamerą Super 8, potem na taśmie 16mm. Zanim ukończył Duńską Szkołę Filmową, nakręcił kilkadziesiąt reklamówek oraz parę obrazów fabularnych. W 1984 roku za film "Element zbrodni" Trier nagrodzony został na festiwalach w Cannes, Mannheim i Chicago. Równie znaczący sukces odniosły jego kolejne produkcje, tworzące wraz z "Elementem zbrodni" tzw. "trylogię europejską" i odwołujące się do twórczości jednego z mistrzów ekspresjonizmu, Carla Theodora Dreyera – "Epidemia" i "Europa". W 1994 roku Trier wyreżyserował i wyprodukował w swojej firmie, którą założył wspólnie z Peterem A. Jensenem, prawie czterogodzinny serial telewizyjny "Królestwo". Zyskał wtedy ogromny rozgłos wśród krytyki i publiczności na całym świecie. W 1995 roku, Trier wraz z Thomasem Vinterbergiem, Kristianem Levringem i Sorenem Kragh-Jacobsenem, podpisał manifest – słynną Dogmę '95, według której podczas realizacji filmów należy wystrzegać się stosowania wymyślnych dekoracji, sztucznego oświetlenia, muzyki innej niż dźwięki naturalne, czarno-białej taśmy, tricków filmowych, elementów kinowej sensacji, zdjęcia zaś powinny być rejestrowane kamerą "z ręki". Kolejny film von Triera, "Przełamując fale", powstał zgodnie z powyższymi "ślubami czystości". Wywarł niezwykłe wrażenie na odbiorcach i uznany został za najlepszy obraz na festiwalach w Cannes, Berlinie i Sarajewie, zaś odtwórczyni głównej roli, Emily Watson, przypadła nominacja do Oscara. Niemal wszystkie filmy von Triera wzbudzały zarówno ogromne kontrowersje, jak i zachwyty. Podobnie było z "Królestwem II" i "Idiotami". W 2000 roku jego niekonwencjonalny musical "Tańcząc w ciemnościach" zdobył główną nagrodę w Cannes.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 kwietnia 1956

miejsce urodzenia: Kopenhaga, Dania

wzrost: 170 cm

Złota Palma
Zdobył 2 nagrody Złota Palma, 33 inne nagrody oraz 51 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Cæcilia Holbek Trier (1987 - 1996, rozwód), 2 dzieci; 2. Bente Frøge (od 1997), 2 dzieci
Dlatego, że większość jego filmów porusza tematy związane z etyką czy litością, nagrodzono go nagrodą UNICEF - 'Cinema for Peace' na festiwalu w Berlinie w 2004 roku.
Jest współzałożycielem firmy produkcyjnej Zentropa (1992).
Cierpi na wiele fobii, w tym m.in. lęk przed chorobą nowotworową (kancerofobia) oraz przed lataniem (aerofobia). Z powodu aerofobii wszystkie swoje filmy kręci w Danii lub Szwecji, dokąd nie musi podróżować samolotem.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

... docenić talentu tego pana ani zrozumieć fenomenu jego sławy. Nie pojmuję zachwytów nad jego dziełami.
Nie jestem uprzedzona. Naprawdę próbowałam... Skuszona pochlebnymi opiniami na temat L. von
T. postanowiłam w końcu obejrzeć któryś z jego? filmów. Próbowałam ugryźć "Dogville". Czy film o
tak skąpej scenografii...

więcej

Dycha za dwie części Nimfomanki :)

To jest chyba jedyny na swiecie twórca po ktorego filmie czuje jak bym wybudził sie z mrocznego snu, . a uczucie potrafi trzymać wiele dni. najgorsze że trudno mi wytłumaczyć dlaczego, co takiego jest w tych filmach.

Jakie filmy Larsa uważacie za nalepsze (najważniejsze)?
Oto moja pierwsza dziesiątka:

1. Przełamując fale
2. Idioci
3. Dogville
4. Europa
5. Tańcząc w ciemnościach
6. Element zbrodni
7. Medea
8. Epidemia
9. Manderlay
10. Królestwo

każdy jego film połykam w całosci, kilka razy.
Dogville mnie zachwycił, antychryst zmielił i wypluł innego człowieka, nimfomanka zgwałcił. Uwielbiam!
Szkoda ze jest problem ze znalezieniem filmow i napisów do jego pierwszych produkcji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones